Italia ende pa president të ri

2 min read

Ligjvënësit italianë dështuan sot, për të dytën ditë radhazi, në zgjedhjen e kreut të ri të shtetit, pasi propozimet konservatore u refuzuan nga qendra e majtë dhe liderët e partive po bëjnë përpjekje të mëtejshme për të gjetur një kandidat me të cilin të arrihet një konsensus.

Pas një votimi të pasuksesshëm të hënën, shumica e ligjvënësve dorëzuan sërish fletëvotimet bosh sot, një mënyrë për të zgjatur procedurën ndërsa udhëheqësit e tyre vendosin se çfarë të bëjnë.

Edhe pse kryeministri Mario Draghi është ende favorit, shqetësimet se promovimi i tij në president mund të çojë në rënien e qeverisë së koalicionit të tij dhe nisjen e zgjedhjeve të parakohshme kombëtare kanë mjegulluar perspektivat e tij, sipas agjencisë britanike.

Pas disa ditësh takimesh konsultative, partitë e qendrës së djathtë, Liga, Brothers of Italy dhe Forza Italia, dolën sot me emrat e ish-presidentit të Senatit Marcello Pere, ish-ministrit të Arsimit dhe kryebashkiakut të Milanos Leticia Moratti dhe Carlo Nordi, një gjyqtar në pension si kandidatë të mundshëm.

Blloku i qendrës së majtë u përgjigj shpejt se kandidatët e propozuar ishin të papranueshëm dhe bëri thirrje për bisedime me qendrën e djathtë të mërkurën për të zgjidhur mosmarrëveshjen, e cila rrezikon të destabilizojë Italinë ndërsa lufton për të kapërcyer krizën COVID-19 dhe për të rindërtuar ekonominë e saj të lëkundur.

“Propozimi ynë është të mbyllemi në dhomë dhe të hedhim çelësat, vetëm me bukë dhe ujë, derisa të arrijmë një zgjidhje përfundimtare”, tha Enrico Leta, kreu i Partisë Demokratike (PD) në pushtet.

Rreth 1.000 anëtarë të dy dhomave të parlamentit – Dhoma e Përfaqësuesve dhe Senati – dhe përfaqësues të rajoneve dhe provincave autonome filluan votimin të hënën pasdite për zgjedhjen e pasuesit të Sergio Matarella dhe fituesit të votimit të fshehtë i nevojiten dy të tretat shumicë në çdo tri raunde.

Votimi përsëritet derisa njëri prej kandidatëve të marrë votat e mjaftueshme.

Qendra e djathtë ka më shumë votues se blloku i qendrës së majtë, por asnjëra palë nuk ka vota të mjaftueshme për të votuar për kandidatin e vet, që do të thotë se do të nevojitet një kompromis.

Kryeministri aktual Mario Draghi konsiderohet favorit, dhe në mesin e atyre që konsiderohen kandidatë të mundshëm janë ish-kryetari i Dhomës së Ulët të Parlamentit Pierre Ferdinando Cassini, ish-kryeministri Giuliano Amato dhe presidentja e Senatit Maria Elisabeta Alberti Casellati.