Forcat izraelite përplasen me demonstruesit palestinezë

Forcat izraelite përplasen me demonstruesit palestinezë

Dhuna në Bregun e okupuar Perëndimor vazhdoi me përleshjet që u përhapën në Bregun Perëndimor.

Të paktën 10 palestinezë raportohet të kenë vdekur në trazirat e Bregut Perëndimor, ndërsa qindra janë plagosur.

Forcat izraelite përdorën gaz lotësjellës, plumba gome dhe zjarr, ndërsa palestinezët hidhnin bomba benzine.

Përballjet në Bregun Perëndimor shënojnë një zgjerim të dhunës më të rëndë në rajon në vite.

Konflikti filloi të hënën dhe pasoi d
me tensionin izraelito-palestinez në Jeruzalemin Lindor.

Armiqësitë e shtuara arritën kulmin në përleshjet në një vend të shenjtë të nderuar nga myslimanët dhe hebrenjtë. Hamas – grupi militant islamik që sundon në Gaza,filloi të lëshonte raketa pasi paralajmëroi Izraelin të tërhiqej nga vendi, duke shkaktuar sulme ajrore hakmarrëse.

Të paktën 126 njerëz janë vrarë në Gaza dhe tetë kanë vdekur në Izrael që nga fillimi i luftimeve.

Çfarë e bën Jeruzalemin kaq të shenjtë?

Shumë qytete dhe qytete në Bregun Perëndimor të okupuar u turbulluan nga protestat e zemëruara të premten, duke bërë thirrje ndërkombëtare për qetësi.

Ndërkohë, të premten kishte protesta në kufijtë jordanezë dhe libanezë me Izraelin, në mbështetje të palestinezëve. Një burrë vdiq pasi u godit nga zjarri izraelit ndërsa protestonte, njoftuan mediat shtetërore në Liban.

Të Premten, Kombet e Bashkuara thanë se rreth 10,000 palestinezë kishin lënë shtëpitë e tyre në Gaza që nga e hëna për shkak të konfliktit.

Çfarë është Hamasi?
Turmat hebreje dhe arabe përhapin dhunë.
Konflikti ka parë gjithashtu turma hebreje dhe izraelito-arabe që luftojnë brenda vetë Izraelit, duke e nxitur presidentin të paralajmërojë për luftë civile. Ministri i Mbrojtjes Benny Gantz urdhëroi forcat e sigurisë të shtypnin trazirat e brendshme të Enjten dhe më shumë se 400 njerëz u arrestuan.

Policia thotë se arabët izraelitë kanë qenë përgjegjës për shumicën e problemeve dhe kanë hedhur poshtë akuzën se ata janë duke qëndruar pranë ndërsa bandat e të rinjve hebrenj synojnë shtëpitë arabe.

Gazetarët e BBC janë në terren në Gaza, Lod dhe Jeruzalem,prej nga raportojnë cdo çast. Keshtu ata nga Gaza,thonë se palestinezët nga frika e një ndërhyrjeje nga trupat izraelite kanë ikur nga zonat afër kufirit me Izraelin. Banorët që ishin larguar nga Shejaiya në Gaza City thanë se predhat iu kishin rënë në shtëpi.

“Ne u ndjemë sikur ishim në një film horror”, tha banorja lokale Salwa Al-Attar, e cila i shpëtoi bombardimeve me familjen e saj. “Avionët ishin sipër nesh, dhe tanket dhe marina po bombardonin – dhe ne nuk mund të lëviznim. Fëmijët, gratë dhe burrat po ulërinin.”

Në një deklaratë të lëshuar herët në mëngjes të premten, Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se operacioni ushtarak kundër militantëve palestinezë do të vazhdojë për “për aq kohë sa është e nevojshme”. Ai shtoi se Hamas do të paguante një çmim të rëndë, ashtu si edhe “grupet e tjera terroriste”.

Një zëdhënës ushtarak i Hamasit tha se grupi ishte gati t’i jepte ushtrisë së Izraelit “mësime të ashpra” nëse vendos të shkonte përpara me një invadim ushtarak tokësor.

Të enjten, ushtria izraelite thirri 7,000 rezervistë të ushtrisë dhe vendosi trupa dhe tanke afër kufirit të saj me Gaza. Ai tha se një ofensivë tokësore në Gaza ishte një nga opsionet që po merrej në konsideratë, por një vendim ende nuk ishte marrë, raporton BBC nga Izraeli./E.D-21Media