Izraeli godet një ndërtesë në rajonin Baalbek të Libanit

Një sulm ajror izraelit ka shkatërruar një ndërtesë në qytetin Nabi Sheet në rajonin Baalbek të Libanit, në verilindje të kryeqytetit Bejrut, të dielën, tha Agjencia Kombëtare e Lajmeve të Libanit (NNA).

Ushtria izraelite i tha CNN se ende nuk mund t’i konfirmojë këto raporte.

Tensionet mes fqinjëve të Izraelit dhe Libanit janë përshkallëzuar që nga 7 tetori, me raketa që shkëmbehen rregullisht mes dy vendeve. Grupi militant Hezbollah i mbështetur nga Irani ka deklaruar vazhdimisht mbështetjen e tij për popullin palestinez në Gaza dhe rezistencën e tyre kundër sulmeve izraelite në zonat civile.

Sulmet izraelite në rajonin Baalbek janë më të rralla duke pasur parasysh se është më në veri në Liban, rreth 80 kilometra nga kufiri Izrael-Liban. Të dielën e kaluar, ushtria izraelite tha se goditi katër vende të njësisë së mbrojtjes ajrore të Hezbollahut në zonën e Baalbek./21Media

Back to top button