Japonia dërgoi Francën në shtëpi me katër gola në rrjetë

2 min read

Megjithëse janë ndër 10 ekipet kombëtare më të mira në botë, ata nuk arritën të sigurojnë një vend në çerekfinale të turneut të futbollit në Tokio.

Çerekfinalet e turneut të futbollit në Lojërat Olimpike në Tokio mbetën pa ekipet kombëtare të Argjentinës, Francës dhe Gjermanisë, të cilat përfunduan garën në grupe në vendin e tretë në grupet e tyre.

Gjermanët humbën finalen ndaj Brazilit në Lojërat në Rio de Janeiro, dhe në Tokio ata mbetën pa vend në fazën e nokautit, duke përfunduar garën në Grupin D në vendin e tretë.

Në raundin e fundit, ata kishin nevojë për një fitore kundër Bregut të Fildishtë, por loja përfundoi 1:1. Kështu, Bregu i Fildishtë fitoi vendin e dytë me pesë pikë, dhe Gjermania mbeti në vendin e tretë me katër. Brazili fitoi vendin e parë me shtatë pikë, të cilat i arritën me një fitore 3:1 kundër Arabisë Saudite.

Në raundin e fundit, Franca pësoi një humbje bindëse 0: 4 nga skuadra vendase, e cila ishte e vetmja që përfundoi garën në grupe me një efekt maksimal prej nëntë pikësh. Meksika përfundoi e dyta në Grupin A me gjashtë pikë, pas një fitoreje 3:0 ndaj Afrikës së Jugut.

Argjentinasit kishin nevojë për një fitore ndaj Spanjës në Grupin C, ndërsa Egjipti mundi Australinë 2:0. Egjiptianët u çuan në çerekfinale nga Hamdy me një gol në minutën e 85 -të.

Kështu, Egjipti arriti katër pikë dhe një gol diferencë prej 2: 1. Fituesit dy herë olimpikë nga Athina në vitin 2004 dhe Pekini në vitin 2008 përfunduan garën në vendin e tretë me të njëjtin numër pikësh dhe një diferencë gola 2:3. Spanja fitoi vendin e parë me pesë pikë.

Në Grupin B, Koreja e Jugut fitoi vendin e parë me gjashtë pikë, duke mposhtur Hondurasin 6:0. Zelanda e Re luajti 0: 0 kundër Rumanisë dhe kështu, në sajë të një diference më të mirë, fitoi vendin e dytë.

Ndeshjet çerekfinale janë planifikuar për të shtunën, 31 korrik dhe do të takohen: Spanjë – Bregu i Fildishtë (10.00 Koha e Evropës Qendrore), Japonia – Zelanda e Re (11.00), Brazili – Egjipti (12.00) dhe Koreja e Jugut – Meksika (13.00)