Jep dorëheqje ministrja e Mbrojtjes e Gjermanisë

Ministrja e Mbrojtjes e Gjermanisë, Christine Lambrecht, ka dhënë dorëheqje.
Ajo vjen pasi Berlini është nën presion në rritje për të lejuar dërgimin e tankeve luftarake të ndërtuara nga Gjermania në Ukrainë.
Lambrecht u tall për njoftimin e saj se Gjermania po mbështeste Ukrainën duke dërguar 5000 helmeta ushtarake.
Ajo gjithashtu u kritikua gjerësisht për dështimin në përmirësimin e forcave të armatosura famëkeqe të papajisura të Gjermanisë.
Kjo ishte pavarësisht ofrimit të 100 miliardë eurove për atë detyrë pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia.
Lambrecht, një anëtare e socialdemokratëve (SPD) e kancelarit Olaf Scholz, gjithashtu u kritikua kur u zbulua se ajo kishte marrë djalin e saj në një udhëtim me një helikopter ushtarak.
Por ishte një video e pakëndshme që ajo postoi në natën e Vitit të Ri, e cila shkaktoi përbuzje të gjerë dhe minoi mbështetjen e saj brenda qarqeve politike. Në video, Lambrecht foli për takimet personale pozitive që kishte pasur gjatë luftës në Ukrainë, derisa fishekzjarrët shpërthyen rreth saj në Berlin.
Lambrecht do të takohej të premten me ministra të tjerë të mbrojtjes nga aleatët perëndimorë të Ukrainës në bazën ushtarake amerikane në Rammstein për të diskutuar mbështetjen e mëtejshme për Ukrainën.
Qeveria gjermane po përballet me thirrje të rinovuara për të miratuar dorëzimin e tankeve Leopard 2 të prodhimit gjerman./21Media 

Back to top button