Johnson dhe Zelensky diskutuan situatën në Mariupol

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson, ka folur me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky dhe ka ofruar mbështetjen e tij të plotë për Ukrainën.
Sipas një zëdhënësi të Downing Street, të dy udhëheqësit diskutuan situatën e tmerrshme humanitare në Mariupol, ku luftime të ashpra janë ndezur midis forcave ruse dhe ukrainase, raporton BBC
Oferta e mbështetjes së Johnson përfshinte mbështetje humanitare dhe më shumë pajisje mbrojtëse, shtoi zëdhënësi, përcjell rtv21.tv
“Kryeministri përsëriti se Britania do të ruajë dhe forcojë presionin ekonomik ndaj regjimit të Putinit”, shtoi zëdhënësi.
Zelensky dha një përditësim mbi negociatat, njoftoi zëdhënësi./21Media

Back to top button