Johnson planifikon dasmë madhështore në fundjavë

Boris Johnson po planifikon të mbajë ceremoninë tij të dasmës në një shtëpi të madhe fshati në Cotswolds në pronësi të një donatori miliarder konservator, raporton Mirror
Kryeministri dhe gruaja e tij Carrie do të organizojnë një festë të madhe për familjen dhe miqtë për të shënuar martesën e tyre në Daylesford House këtë fundjavë.
Shtëpia e renditur e klasës 1 i përket kryetarit të JCB, Lord Bamford, i cili i ka dhënë partisë rreth 14 milionë £ në para dhe dhurata që nga viti 2001.
Burimet sugjeruan se kolegu konservator, i cili mbështeti ofertën për udhëheqje të Johnson në 2019, po mbulonte të paktën një pjesë të kostos së partisë.
Mësohet se zoti dhe zonja Johnson kanë organizuar një shëtitje në terrenin prej 1500 hektarësh, ku të ftuarit do të pinë dhe do të hanë darkë përpara se të kërcejnë gjithë natën.
Çifti fillimisht kishte planifikuar të bënte një dasmë të madhe në Chequers, rezidencën e hirit dhe favorit të kryeministrit, dhe kishte dërguar tashmë ftesa për të ftuarit.
Por planet për ngjarjen ekstravagante, të zbuluara fillimisht nga Mirror, çuan në akuza se Johnson po përpiqej të vononte largimin e tij nga numri 10.
Çifti u martua në një ceremoni sekrete në Katedralen e Westminsterit para vetëm një grusht të ftuarish në maj 2021.
Ata më pas festuan në kopshtin e Downing Street, por u lejuan vetëm 30 të ftuar për shkak të kufizimeve të Covid në fuqi në atë kohë./21Media

Back to top button