Joshua: Unë jam mbreti i rikthimit

Anthony Joshua u përball me Oleksandr Usyk për herë të parë që nga humbja e titullit të peshave të rënda vitin e kaluar, kur të dy boksierët u takuan në një konferencë shtypi sot për të njoftuar revanshin e tyre më 20 gusht në Arabinë Saudite.
Dy luftëtarët u ngjitën së bashku në skenë, ku takimi i tyre sy më sy zgjati më shumë seç ishte pritur, pasi që asnjëri nga boksierët nuk dëshironte të largonte sytë e tij nga tjetri.
Usyk e mposhti Joshuan pas 12 raundeve në shtator të vitit të kaluar në stadiumin e Tottenham Hotspur në Londër, për t’i dhënë anglezit një humbje unanime dhe humbjen e dytë në karrierën e tij profesionale.
Asnjëri nuk ka boksuar që atëherë, por ata do të luftojnë një revansh këtë verë në Arabinë Saudite me Joshuan nën presion për të rimarrë titujt e bashkuar të peshave të rënda WBO, WBA dhe IBF dhe për të rimarrë titullin e tij të kampionit në divizion.
Por britaniku është i bindur se ka mësuar nga lufta e tyre e parë dhe do të bëjë ndryshimet e nevojshme për të fituar herën e dytë.
“Do Zoti dhe do të performoj e do të bëhem tre herë kampion i botës në peshën e rëndë. Gjëja më e mirë është se kam një shans të dytë. Çfarë më shtyu në boks në radhë të parë, kur isha i ri, hasja pak telashe herë pas here dhe u bekova me një shans të dytë dhe gjeta boksin. Dhe e mora me të dyja duart. Pra, nëse më njihni mua dhe shumë nga historia ime, e dini se unë jam mbreti i rikthimit”, tha Joshua.
Të dy Joshua dhe Usyk fituan medalje të arta në Lojërat Olimpike 2012 në Londër. Usyk i Ukrainës vazhdoi të bëhej kampion i padiskutueshëm në peshat e lehta.
Krahas Joshuas ai dëshmoi se mund të përballonte një peshë të rëndë dhe tani konsiderohet një nga boksierët më të mirë në botë.

Back to top button