Ka shenja se rusët mund të braktisin termocentralin Zaporizhzhia

Kreu i ofruesit të energjisë bërthamore të Ukrainës thotë se kompania ka marrë informacion se forcat ruse mund të largohen nga termocentrali bërthamor i Zaporizhzhia.

“Tani po vëzhgojmë shenja se pushtuesit rusë mund të përgatiten të largohen,” tha në një deklaratë të dielën Petro Kotin, kreu i Energoatom.

IAEA nuk ka lëshuar asnjë informacion në mbështetje të deklaratës së Kotin dhe CNN i ka kontaktuar mbikëqyrësit bërthamor të OKB-së për koment.

Kreu i Energoatom theksoi se “është ende herët të thuhet se ushtria ruse po largohet nga uzina”, por se ata “po përgatiten”.

Kotin pohoi gjithashtu se rusët “mbushën gjithçka që mundën në vendndodhjen e NPP-së Zaporizhzhia – pajisje ushtarake dhe personel, kamionë, ndoshta me armë dhe eksplozivë” dhe se ata minuan territorin e uzinës.

Zaporizhzhia është shtëpia e objektit më të madh të energjisë bërthamore në Evropë, i cili siguronte deri në 20% të energjisë elektrike të vendit përpara pushtimit të Ukrainës nga Rusia. Ka qenë nën kontrollin rus që nga marsi./21Media

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button