Kabul: Gratë prapë protestojnë, por tash përdoret dhuna!

Një grup i vogël i grave afgane edhe këtë të shtune edhe një herë morën guximin dhe parakaluan rrugëve të Kabulit të kontrolluara nga talebanët, duke kërkuar të drejta të barabarta dhe mundësi për të marrë pjesë në qeveri, konfirmoi CNN.
Në një sfidë të guximshme publike ndaj sundimit të grupit militant, aktivistet e grave kanë organizuar të paktën tri demonstrata të vogla në të gjithë vendin gjatë javës së kaluar.
Pamjet e publikuara nga rrjeti afgan i lajmeve TOLO NEWS të shtunën tregojnë një përplasje ndërmjet rojeve talebane dhe disa grave. Në video, një burrë me megafon dëgjohet duke i thënë një turme të vogël “ne do t’ua përcjellim mesazhin tuaj të moshuarve”. Zëri i tij duket i qetë. Por në fund të videos, gratë mund të dëgjohen duke ulëritur, dhe një aktiviste tha “pse po na godisni?”
Dhuna thuhet se shpërtheu pasi forcat talebane parandaluan gratë të hynin në pallatin presidencial, sipas TOLO, i cili raportoi përdorimin e gazit lotsjellës ndaj protestuesve.
Rojet talebane ndërhyjnë kundër grave që mbajtën demonstrata në Kabul më 4 shtator 2021.
Rojet talebane ndërhyjnë kundër grave që mbajtën demonstrata në Kabul më 4 shtator 2021.
“Së bashku me një grup kolegësh tanë, ne donim t’i afroheshim zyrave të mëparshme qeveritare për të protestuar. Por para se të arrinim atje, talebanët goditën gratë me mjete elektrike si përdorën gaz lotsjellës kundër grave. Ata gjithashtu goditën gratë në kokë me një kundak të armës me ç’rast gratë u gjakosën. Nuk kishte askënd që të pyeste pse, “tha Soraya, një ish -zyrtare e qeverisë e cila ishte e pranishme në vendin e protestës të shtunën, i tha Reuters.
Talibanët kanë marrë kontrollin e Afganistanit. Çfarë do të thotë kjo për gratë dhe vajzat?
Pamjet e aktivistes afgane Narjis Sadat ku gjaku i rrjedh nga koka e saj, janë shpërndarë gjerësisht në mediat sociale, duke pretenduar se ajo ishte rrahur nga luftëtarët militantë në protestë. CNN iu drejtua Sadatit për koment.
Udhëheqësit talebanë në Twitter hodhën poshtë videot e shpërndara në internet për dhunën në protestat e drejtuara nga gratë. Kreu i Komisionit Kulturor, Muhammad Jalal, tha se demonstratat ishin “një përpjekje e qëllimshme për të krijuar probleme”, duke shtuar se “këta njerëz as nuk përfaqësojnë 0.1% të Afganistanit”.
Ai grup militant është ende i përfshirë në negociatat për formimin e një qeverie, por ata kanë sinjalizuar që gratë duhet të qëndrojnë në shtëpi, dhe në disa raste, militantët kanë urdhëruar gratë të lënë punën e tyre./E.D-21Media

Back to top button