Kaka tregon se me kë do të dëshironte të luante në një ekip ëndrrash

Ish-fituesi i Topit të Artë, Kaka, ka përfshirë David Beckham, Cristiano Ronaldon, Ronaldinhon dhe Ronaldon, në përmbledhjen e tij të bashkëlojtarëve që do të ishin të përsosur.

Braziliani, i cili shijoi fitoren e Kupës së Botës me vendin e tij në vitin 2002, ka luajtur përkrah disa prej talenteve më të mirë që kanë zbukuruar ndonjëherë një fushë futbolli.

I pyetur se me kë do të zgjidhte të luante në një ekip ëndrrash, Kaka ta parin e përmendi pesë herë fituesin e Topit të Artë, Cristiano Ronaldon, i cili iu bashkua Real Madridit përkrah tij në vitin 2009. “Mënyra se si ai mund të trajtojë çdo situatë dhe sa i kompletuar është si futbollist, ai është kaq i përbërë”, tha ai për 90Min.

Ai tutje përmendi Ronaldon brazilian. “O Fenomeno. Ajo që e pashë të bënte në fushë, për mua, ai është shpejtësia”.

Kaka vazhdoi duke përmendur aftësinë e Ronaldinhos në driblim:  “Ishte e pabesueshme se sa shpejt ai mund të mendonte dhe driblonte dhe të gjente një zgjidhje për situata të ndryshme në lojë”.

Fituesi i Topit të Artë të vitit 2007 po ashtu tregoi se sa i impresionuar ishte nga numri i pasimeve të Beckham – të cilën ai e dëshmoi drejtpërdrejt në Milano.  “Ai ishte i jashtëzakonshëm, nuk mendoj se duhet të them shumë për këtë, sepse pasimet e tij ishin vërtet të shkëlqyera”.

Kaka zgjodhi gjithashtu sulmuesin e Real Madridit, Karim Benzema për aftësinë e tij për të goditur rrjetën, duke thënë për frontmenin francez – i cili po largohet nga Santiago Bernabeu: “Mënyra se si ai mund të përfundojë është vërtet e pabesueshme”.

Pjesa tjetër e shokut të fundit të skuadrës së Kaka përfshin profesionalizmin e mburrur nga bashkëkombësi i tij Cafu dhe inteligjencën dhe shkallën e punës së ish-kolegëve të Milanit, Andrea Pirlo dhe Gennaro Gattuso, shkruan Goal, përcjell rtv21.tv.

Clarence Seedorf dhe ikona e kuqezinjve Paolo Maldini po ashtu u përmendën si të preferuar nga ish-ylli i Milanos dhe Real Madridit.

Back to top button