Kamioni përplaset me autobusin, 5 të vdekur dhe 37 të lënduar

Një kamion mallrash u përplas me një autobus në një autostradë pranë kryeqytetit të Koresë së Jugut Seul të enjten, duke shkaktuar një zjarr që shkaktoi vdekjen e të paktën pesë personave dhe plagosi 37 të tjerë, thanë zyrtarët.
Nuk dihet menjëherë se çfarë e shkaktoi përplasjen dhe zjarrin dhe çfarë ngarkese mbante kamioni.
Agjencia Kombëtare e Zjarrfikësve në një deklaratë tha se tre nga të lënduar janë në gjendje të rëndë, ndërsa 34 të tjerë janë jashtë rrezikut për jetë.
Zyrtarët e zjarrfikësve thanë se përplasja ndodhi brenda një tuneli.
Pamjet e mëparshme televizive treguan shtëllunga të trasha të zeza tymi që dilnin nga tuneli, por zyrtarët e zjarrfikësve thanë më vonë se pothuajse e kishin shuar zjarrin.
Zyra e marrëdhënieve me publikun në agjencinë e zjarrfikësve nuk mundi të konfirmonte menjëherë se nga erdhën pesë të vdekurit./21Media

Back to top button