Kurz: Mezi pres të punoj me ju dhe të mbështes integrimin e Kosovës në BE

Kurz: Mezi pres të punoj me ju dhe të mbështes integrimin e Kosovës në BE

Kancelari austriak, Sebastian Kurz e ka uruar Albin Kurtin për zgjedhjen Kryeministër i Republikës së Kosovës.

“Urime Albin Kurtit për formimin e një qeverie të re në Kosovë. Mezi pres të punoj me ju dhe të mbështes integrimin e Kosovës në BE”, ka shkruar Kurz në Twitter.

Qeveria Kurti mori 66 vota nga 82 deputetët që ishin në sallë, duke marrë votat e mjaftueshme për Kryeministër. Pos votave për, kishte edhe 10 abstenime. Para votimit, opozita lëshoi sallën./21Media