Kapet peshku 30 kilogramësh në Francë

Një peshkatar britanik ka kapur një nga peshqit e artë më të mëdhenj të regjistruar në botë pas një beteje epike me peshqit në një liqen francez.

Peshkatari zbarkoi peshkun 30 kilogramë, me nofkën The Carrot (Karrota) pas një tërheqjeje 25-minutëshe në Bluewater Lakes Francë. Një hibrid midis një krapi lëkure dhe koi, peshku i kuq u lëshua në liqen 20 vjet më parë, pas së cilës u rrit në madhësi, duke u bërë një nga më të mëdhenjtë e llojit të tij që është kapur ndonjëherë.

“Me peshqit normalë ju mundoheni t’i shihni nëse janë vetëm nën sipërfaqe, por Karrota është padyshim portokalli e ndezur, kështu që nuk mund ta humbisni”, tha Andy Hackett, njeriu që kapi peshkun, për BBC.

“Është një peshk shumë i kërkuar, jo shumë njerëz e kanë kapur, është mjaft i pakapshëm”./21Media

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button