Katër profesorë të kolegjit amerikan u goditën me thikë në një park publik në Kinë

Katër tutorë të universitetit amerikan janë në spital pasi u goditën me thikë nga një sulmues i panjohur në një park publik në Kinë.

Instruktorët e Kolegjit Iowa Cornell u plagosën në një “incident të rëndë” gjatë një vizite ditore në park në provincën veriore të Jilin, tha një deklaratë e kolegjit.

Përfaqësuesi i Iowa-s, Adam Zabner tha se vëllai i tij, David, ishte një nga katër instruktorët e plagosur në incident, të cilin ai e përshkroi si një goditje me thikë.

Ai tha se grupi kishte qenë duke vizituar një tempull lokal të hënën kur ata u sulmuan nga një burrë me thikë.

Zabner tha se vëllai i tij ishte goditur me thikë në krah në parkun Beishan në qytetin Jilin dhe po shërohej në spital.

“Ai nuk është liruar ende këtë mëngjes, por është mirë”, tha ai për CBS News.

Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit i tha BBC-së se ata ishin në dijeni të raporteve për një incident me thikë në Jilin, por nuk mund të jepnin më shumë informacion.

Kolegji Cornell tha se katër instruktorët kishin dhënë mësim “si pjesë e një partneriteti me një universitet në Kinë”. Grupi ishte shoqëruar nga një anëtar i Universitetit Beihua në kohën e vizitës së tyre në park të hënën.
Autoritetet kineze nuk janë përgjigjur ende për incidentin, megjithatë imazhet e pasojave u shpërndanë shpejt në mediat sociale.
09:30.

Imazhet që qarkullojnë duket se tregojnë të paktën tre persona të gjakosur dhe të shtrirë në tokë.

Megjithatë, incidenti duket se është censuruar shpejt në internetin e Kinës.
Të martën, kërkimet për terma të tillë si “të huajt Jilin” nuk dhanë rezultate pavarësisht se termi i kërkimit ishte në trend në Weibo.

Përdoruesit e internetit në vend të kësaj iu drejtuan diskutimeve për tema të afërta, ndërsa disa u panë gjithashtu duke kërkuar më shumë informacion rreth incidentit.

Ka gjithashtu pak raportime për incidentin në mediat shtetërore kineze.
Z. Zabner tha se vëllai i tij, një student i doktoraturës në Universitetin Tufts, kishte vizituar Kinën më parë dhe ishte në udhëtimin e tij të dytë në vend me Kolegjin Cornell.

Mes marrëdhënieve të tensionuara diplomatike, Pekini dhe Uashingtoni kanë kërkuar të rivendosin shkëmbimet mes njerëzve në kohët e fundit.
Presidenti kinez Xi Jinping ka zbuluar një plan për të ftuar 50,000 të rinj amerikanë në Kinë në pesë vitet e ardhshme, ndërsa diplomatët kinezë thonë se një këshillë udhëtimi nga Departamenti Amerikan i Shtetit ka dekurajuar amerikanët të shkojnë në Kinë./21Media

Back to top button