Këshilla për një gjumë të qetë

Gjumi është mjaft i rëndësishëm për shëndetin e njeriut dhe ndikon në gjithë aktivitetin e tij.

Nëse nuk kemi gjumë të qetë, apo më keq akoma vuajmë nga pagjumësia, atëherë përherë ndihemi të pafuqishëm dhe fillojnë edhe problemet shëndetësore.

Pagjumësia sjell shumë shpejt humbje në peshë. Për të shmangur problemet që vijnë nga mungesa e gjumit, ju duhet të keni parasysh disa këshilla se si të flini të qetë. Kryeni ushtrime fizike. Shmangni dritat e tepërta. Mos krijoni zhurma. Mos përdorni telefona apo kompjuterë para gjumit. Mos pini kafe pasdite. Lexoni një libër para se të flini. Mos pini alkool. Hiqni mendimet negative. Bëni një dush1. Gjeni pozicionin e duhur për të fjetur.

Një pushim i mirë gjatë natës shpesh neglizhohet si një komponent i rëndësishëm i shëndetit. Ekspertët rekomandojnë që të rriturit e moshës 18-60 vjeç të flenë të paktën shtatë deri në nëntë orë çdo natë.

Shumë pak ose shumë gjumë shoqërohet me një rrezik të shtuar të depresionit, diabetit, sëmundjeve të zemrës dhe madje edhe vdekjes.

Por të flesh për të paktën shtatë orë të plota çdo natë nuk është gjithmonë e lehtë. Për fat të mirë, një shumëllojshmëri pijesh që nxisin gjumin mund t’ju ndihmojnë të kapni disa orë më shumë gjumë kualitativ.

Çaji i kamomilit

Kamomili është një lule e ngjashme me margaritën që bën pjesë në familjen Asteraceae.

Çaji i bërë nga kjo bimë është konsumuar prej kohësh. Ka përfitime të shumta shëndetësore, duke përfshirë lehtësimin e simptomave të ftohjes, reduktimin e inflamacionit dhe përmirësimin e shëndetit të lëkurës. Çaji bëhet duke futur lulet e kamomilit në ujë të nxehtë.

Disa studime sugjerojnë se kamomili mund të përmirësojë cilësinë e gjumit. Një studim në 60 të rritur të moshuar zbuloi se marrja e 400 mg ekstrakt kamomili për 28 ditë rresht përmirësoi cilësinë e gjumit.

Kamomili mund të ndihmojë me ankthin dhe pagjumësinë, të cilat gjithashtu mund të përmirësojnë gjumin.

Është e sigurt të pini çaj kamomili çdo ditë, dhe marrja e kamomilit në formën e çajit ose suplementeve të tjera nuk është lidhur me efekte anësore negativ.

Çaj menteje

Të njohura zyrtarisht si Lamiaceae, barishtet e familjes së nenexhikut janë të njohura për përdorimet e tyre në kuzhinë. Kjo përfshin karamele mente, e cila duket të jetë e fuqishme dhe e gjithanshme në përdorimet e saj.

Mente është përdorur në mjekësinë tradicionale prej vitesh. Besohet se çaji ka veti antivirale, antimikrobike dhe madje edhe anti-alergjike. Mente mund të ndihmojë gjithashtu me kushtet gastrointestinale (GI) si dispepsi dhe sindroma e zorrës së irrituar (IBS).

Megjithëse është treguar se ndihmon në lehtësimin e stomakut të mërzitur në mbrëmje, nevojiten më shumë prova klinike mbi çajin e mentes për të përcaktuar se si ndikon drejtpërdrejt në gjumin.

Çaji me nenexhik është i lehtë për t’u bërë. Thjesht zieni 2 gota (480 ml) ujë dhe shtoni një grusht gjethe menteje. Ju mund të rregulloni sasinë e gjetheve në varësi të forcës që ju pëlqen çaji juaj. Lërini gjethet të qëndrojnë në ujë të nxehtë për të paktën 5 minuta.

Çaji i mentes është përgjithësisht i sigurt, por mund të ndërveprojë me disa ilaçe për presionin e gjakut, dispepsi dhe diabetin. Nëse jeni duke marrë ndonjë medikament, duhet të konsultoheni me ofruesin tuaj të kujdesit shëndetësor përpara se të pini çaj mente ose të përdorni vaj mente.

Qumësht i ngrohtë

Mund të tingëllojë si një përrallë e grave të vjetra, por shumë organizata me reputacion rekomanduan qumësht të ngrohtë për një gjumë të mirë të natës.

Kjo për shkak se qumështi përmban triptofan. Triptofani rrit natyrshëm serotoninën, një neurotransmetues i njohur për lumturinë dhe mirëqenien. Plus, serotonin është një pararendës i hormonit rregullues të gjumit melatonin.

E thënë thjesht, triptofani rrit nivelet e serotoninës, gjë që rrit nivelet e melatoninës. Melatonina mund të nxisë gjumin dhe të ndihmojë në luftimin e çrregullimeve të ndryshme të gjumit, duke përfshirë vonesën në avion, çrregullimin e gjumit në turne dhe pagjumësinë.

Studime të shumta kanë zbuluar se qumështi i ngrohtë mund të përmirësojë cilësinë e gjumit dhe të ulë lëvizjet gjatë natës, por nevojiten studime të mëtejshme për të konfirmuar këto pretendime.

Është e mundur që pirja e një gote qumësht të ngrohtë para gjumit është thjesht një ritual qetësues që ju ndihmon të relaksoheni dhe të përgatiteni për të pushuar. Nëse dëshironi të provoni qumështin e ngrohtë, thjesht zgjidhni qumështin tuaj të preferuar dhe lëreni të ziejë në furrë për disa minuta.

Nëse nuk jeni intolerant ndaj laktozës ose nuk keni një alergji ndaj qumështit, nuk është e dëmshme ta bëni këtë ritual para gjumit.

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button