Këshilla për të hequr qafe shenjat e akneve dhe papërsosmëritë e lëkurës

Statistikat kanë treguar se 95% e të gjithë njerëzve në planetin tonë vuajnë nga aknet në një moment të jetës së tyre. Aknet dhe papërsosmëritë e tjera të lëkurës mund të provokohen nga dhjetëra shkaqe të ndryshme, nga zakonet tuaja të të ngrënit deri te përdorimi i produkteve të gabuara për kujdesin e lëkurës.

Deri më sot, askush nuk e ka zbuluar ilaçin universal për të shëruar lëkurën tuaj një herë e përgjithmonë. Megjithatë, ka disa trajtime natyrale vërtet efektive që mund t’ju ndihmojnë të keni lëkurë të shndritshme dhe të shëndetshme pa përdorur ndonjë ilaç kimik ose kirurgjik.

Rrathët e errët: shafran i Indisë + lëng ananasi

Shafrani i Indisë mund të ndihmojë në minimizimin e rrathëve të errët poshtë syve duke prodhuar efekte antioksiduese dhe anti-inflamatore në lëkurën tuaj. Ja si të bëni një maskë për të hequr qafe rrathët e zinj:

Merrni 2 lugë çaji pluhur shafran i Indisë dhe 2 lugë lëng ananasi dhe përziejini për të bërë një pastë.

Aplikojeni pastën në zonën poshtë syve dhe lëreni për rreth 10 minuta.

Fshijeni atë me një leckë të butë.

Përsëriteni procedurën çdo ditë derisa të shihni rezultate.

Kjo maskë gjithashtu do ta bëjë lëkurën poshtë syve tuaj më të lëmuar dhe më të butë.

Djegiet nga dielli dhe inflamacionet: avokado

Avokadot përmbajnë vitamina A, D dhe E të cilat ndihmojnë në qetësimin e lëkurës së djegur nga dielli, nxitjen e prodhimit të kolagjenit dhe reduktimin e inflamacionit të lëkurës. Një maskë me avokado për fytyrë bëhet në këtë mënyrë:

Merrni gjysmën e avokados dhe grijeni me një pirun.

Shtoni 2 lugë gjelle ujë të nxehtë në tulin e avokados dhe përziejini ato.

Aplikojeni përzierjen në zonat e prekura me një furçë dhe mbajeni për 10 minuta.

Shpëlajeni maskën me ujë të vakët.

Nëse keni lëkurë të thatë ose të ndjeshme , duhet të shtoni 1 lugë mjaltë në maskë.

Hiperpigmentimi: patate + lëng limoni

Patatet përmbajnë vitamina dhe minerale të ndryshme të cilat janë vërtet efektive në trajtimin e lëkurës së hiperpigmentuar, njollave të errëta dhe shenjave të akneve. Limoni përmban acid citrik, i cili konsiderohet si një agjent natyral zbardhues. Ju mund të bëni një maskë zbardhuese me këta 2 përbërës si më poshtë:

Merrni një patate, lajeni mirë, prisni në copa të vogla dhe vendoseni në blender.

Hidheni tulin e patates në një sitë dhe nxirrni lëngun e patates.

Shtrydhni një limon për të bërë lëng limoni.

Merrni 4 lugë lëng patate dhe 2 lugë lëng limoni dhe përzieni.

Aplikoni përzierjen në zonat e prekura me një furçë ose një top pambuku në një shtresë të trashë.

Pasi të keni vendosur shtresën e parë, lëreni të thahet në ajër për disa minuta dhe aplikoni shtresën e dytë dhe më pas të tretën.

Lëreni maskën gjatë natës dhe shpëlajeni lëkurën me ujë të ngrohtë në mëngjes.

Përsëriteni trajtimin çdo ditë për një javë.

Nëse keni lëkurë të thatë/të ndjeshme, mund të shtoni 1 lugë gjelle mjaltë dhe 1 lugë gjelle ujë trëndafili për të mbajtur zonat e prekura të hidratuara siç duhet, shkruan BrightSide.

Nëse keni lëkurë të yndyrshme/kombinuar, mund të shtoni 2 lugë gjelle miell orizi në maskë.

Aknet: uthull molle

Uthulla e mollës përmban acid acetik dhe mikroelemente të tilla si kaliumi dhe magnezi. Është një agjent i fuqishëm detoksifikues me veti antibakteriale dhe antifungale që mund t’ju ndihmojë të ndaloni problemet e akneve nëse përdorni këtë tonik:

Merrni 1 lugë gjelle uthull molle dhe përzieni me 2-3 lugë gjelle ujë të filtruar ose të distiluar.

Aplikojeni përzierjen në lëkurën tuaj me pambuku pas larjes.

Prisni derisa toneri të jetë tharë. Pas tij mund të përdorni produkte të tjera për kujdesin e lëkurës.

Aplikojeni tonikun dy herë në ditë ose çdo herë pas larjes së fytyrës.

Rrudhat: vaj ulliri

Vaji i ullirit është një burim i shkëlqyer i vitaminave A dhe E të cilat luftojnë radikalet e lira që dëmtojnë lëkurën dhe ndihmojnë në rigjenerimin e qelizave të lëkurës. Për të parandaluar procesin e plakjes, mund të bëni një masazh vetëm me vaj ulliri ose të bëni përzierjen e mëposhtme:

Merrni disa pika vaj ulliri dhe përziejini me disa pika mjaltë dhe glicerinë.

Masazhojeni përzierjen në lëkurën tuaj dy herë në ditë.

Për të parandaluar dhe reduktuar rrudhat, ju gjithashtu mund të masazhoni lëkurën tuaj me vaj kokosi, vaj emu, vaj bajame ose vaj të vitaminës E.

Poret e bllokuara: kripë deti + mjaltë

Kripa e detit përmban shumë minerale dhe lëndë ushqyese si magnez, kalcium, natrium dhe kalium, kjo është arsyeja pse ajo mund të ndihmojë në balancimin e prodhimit të vajit, heqjen e qelizave të vdekura të lëkurës dhe rritjen e shkallës së rinovimit të tyre.

Përzieni 2 lugë kripë deti me 4 lugë mjaltë të papërpunuar.

Aplikojeni përzierjen në mënyrë të barabartë në lëkurën tuaj të pastër dhe fërkojeni butësisht.

Lëreni përzierjen në fytyrën tuaj për 15 minuta dhe më pas shpëlajeni.

Scrub-in mund ta përdorni disa herë në javë./21Media

Artikuj të ngjashëm

Shikoni Gjithashtu
Close
Back to top button
close button