Këto ushqime kanë më shumë proteina se një vezë

Proteina është një makronutrient thelbësor me shumë përfitime shëndetësore. Përveç kësaj, ushqimet me proteina të larta krijojnë ngopje pasi u duhet më shumë kohë për t’u tretur pa rritur sheqerin në gjak.Burimi më i njohur i proteinave janë vezët, pasi ato përmbajnë pak kalori dhe një përmbajtje të lartë proteinash – 6 gram për vezë.

Megjithatë, ka ushqime të tjera me më shumë ose të njëjtën përmbajtje proteine ​​si veza, duke përjashtuar sigurisht peshkun dhe të gjitha llojet e mishit që tashmë e dini se janë ndër ushqimet më të njohura me përmbajtje të lartë proteinash.

Ushqimet me më shumë proteina se një vezë

Quinoa – Proteina që përmban është bimore dhe në të njëjtën kohë ka të gjitha aminoacidet e nevojshme për organizmin dhe 5 gramë fibra vegjetale shtesë.

Bajamet – Janë një burim i shkëlqyer i proteinave me 7 gram për 1/4 filxhan.

Qiqrat – Kanë dy herë më shumë proteina se vezët, pasi vetëm 100 gramë qiqra na japin 14 gramë proteina, ndërkohë që kanë edhe të gjitha aminoacidet e nevojshme për organizmin.

Kosi – Një filxhan kos përmban 23 gram proteina. Mund ta hani në mëngjes me fruta, mjaltë, arra, etj. ose në drekën tuaj si pjatë anësore.

Farat e kungullit – Janë një tjetër burim i mirë i proteinave bimore , pasi 1/4 e filxhanit ofron 9 gram, ndërsa në të njëjtën kohë përmbajnë zink dhe magnez, të cilët kontribuojnë si në mirëfunksionimin e sistemit imunitar, ashtu edhe në funksionimin e duhur të. zemra.

Back to top button