Kina ndërpret bashkëpunimin me SHBA-në për çështjet kryesore

2 min read

Kina po ndalon bashkëpunimin me Shtetet e Bashkuara të Amerikës në disa fusha kyçe, duke përfshirë ndryshimin e klimës, bisedimet ushtarake dhe përpjekjet për të luftuar krimin ndërkombëtar.

Masat e reja pasojnë një udhëtim në Tajvan nga një delegacion i Kongresit të SHBA-së i kryesuar nga demokratja e lartë Nancy Pelosi, përcjell rtv21.tv

Kina, e cila gjithashtu njoftoi se po sanksiononte Pelosin dhe familjen e saj, e sheh vizitën si një sfidë ndaj pretendimeve të saj për sovranitet mbi Tajvanin.

Ishulli i vetëqeverisur e sheh veten të veçantë nga kontinenti, raporton BBC

Masat u njoftuan nga Ministria e Jashtme e Kinës të premten, ku thanë se dialogu midis zyrtarëve të mbrojtjes amerikane dhe kineze do të anulohej, ndërsa bashkëpunimi për kthimin e emigrantëve të paligjshëm, ndryshimin e klimës dhe hetimin e krimit ndërkombëtar do të pezullohej.

Dy fuqitë e mëdha kanë mbajtur lidhje të përzemërta diplomatike mbi nevojën për të luftuar ndryshimet klimatike në vitet e fundit. Në samitin e klimës të vitit të kaluar në Glasgow, Kina u zotua të punojë “me urgjencë” me SHBA-në për të ulur emetimet.

Vendet kanë gjetur gjithashtu kauzë të rrallë të përbashkët në përpjekjet për të luftuar tregtinë e drogave të paligjshme si fentanili.

Vendimi për të ndërprerë bashkëpunimin u mor sepse Pelosi vizitoi Tajvanin “duke shpërfillur kundërshtimin e fortë dhe përfaqësimet serioze të Kinës”, tha Ministria kineze në një deklaratë.

Ministria akuzoi gjithashtu delegacionin amerikan dhe Pelosin e cila është politikane e rangut më të lartë amerikan që ka udhëtuar në ishull në 25 vjet për, sipas tyre, “provokime skandaloze”./21Media