Kod i ri veshjes për gratë në Dhomën e Përfaqësuesve

Ligjvënësit në Dhomën e Përfaqësuesve të Misurit miratuan këtë javë një kod më të rreptë veshjeje për gratë si pjesë e një pakete të re rregullash , dhe tani u kërkon atyre të mbulojnë shpatullat e tyre duke veshur një xhaketë si një xhaketë sportive, triko apo xhaketë të thurura.

Shtesa, e cila u propozua nga deputetja e shtetit republikan Ann Kelley, shkaktoi zemërim nga disa demokratë të cilët thanë se ndryshimi ishte seksist sepse kodi i veshjes për burrat nuk ishte ndryshuar.

Burrat në Dhomën e Përfaqësuesve të Misurit duhet të veshin një xhaketë, këmishë dhe një kravatë. Kodi i mëparshëm i veshjes për gratë kërkonte “fustane apo funde apo pantallona të veshura me xhaketë apo triko dhe këpucë apo çizme të përshtatshme.”

Kelley, duke folur në katin e Dhomës së Përfaqësuesve, tha se ndihej e detyruar të ofronte ndryshimin që “pastron një pjesë të gjuhës … duke pasqyruar gjuhën në kodin e veshjes së zotërisë”.

“Burrat duhet të veshin një xhaketë, një këmishë dhe një kravatë, apo jo? Dhe nëse do të hynin këtu pa kravatë, do të rraheshin me një rrahje zemre. Nëse do të hynin pa xhaketë, do të zhyten në një Pra, ne jemi kaq të interesuar të jemi të barabartë”, tha Kelley të mërkurën gjatë debatit në foltore.

Amendamenti u miratua me një votim zanor dhe paketa e rregullave u miratua më vonë nga legjislatura e kontrolluar nga GOP me një votim 105-51, por jo pa kundërshtime dhe debate nga Demokratët e Dhomës.

“A e dini se çfarë ndjesie është të kesh një bandë burrash në këtë dhomë që shikojnë majën tënde duke u përpjekur të përcaktojnë nëse është e përshtatshme apo jo?” Republika e shtetit demokratik Ashley Aune deklaroi nga kati i Dhomës së Përfaqësuesve.

Republikanët e ndryshuan amendamentin e tyre për të përfshirë xhaketa, pasi deputetja e shtetit demokrat Raychel Proudie kritikoi ndikimin që kërkon xhaketat e xhaketës mund të kenë te gratë shtatzëna.

Përfaqësuesi i shtetit demokrat Peter Merideth refuzoi të votonte mbi amendamentin, duke u thënë kolegëve të tij në foltore, “Unë nuk mendoj se jam i kualifikuar për të thënë atë që është e përshtatshme ose jo e përshtatshme për gratë dhe mendoj se është një rrugë vërtet e rrezikshme për ne. të gjithë të zbresin”.

“Të gjithë kishit një mendim të përshtatshëm në dy vitet e fundit kur folëm për ndoshta, ndoshta për të mbajtur maska ​​në një pandemi për të mbajtur njëri-tjetrin më të sigurt. Si guxon qeveria t’ju thotë se çfarë duhet të vishni mbi fytyrën tuaj? Epo, unë di disa qeveritë kërkojnë që gratë të veshin gjëra mbi fytyrën e tyre, por këtu, oh, është në rregull sepse ne po flasim vetëm se sa shtresa duhet të kenë mbi supet e tyre, “shtoi Merideth.

Në Kongresin Amerikan, deri në vitin 2017, gazetarëve dhe ligjvënësve u kërkohej të vishnin fustane dhe bluza me mëngë nëse dëshironin të hynin në dhomën e Dhomës./21Media

Back to top button