Korridori i evakuimit Sumy është duke funksionuar, thonë autoritetet ukrainase

Zyrtarët ukrainas thanë se rruga e planifikuar e evakuimit për të ndihmuar civilët të largohen nga qyteti verilindor i Sumy, i cili ka përjetuar sulme të qëndrueshme ruse dhe sulme ajrore ditët e fundit, tani është duke funksionuar.

Korridori është midis Sumy dhe qytetit ukrainas të Poltava – një udhëtim prej pak më pak se 100 milje.

“Kjo rrugë është rënë dakord nga palët ukrainase dhe ruse”, tha kreu i administratës rajonale të Poltava, Dmytro Lunin, në kanalin e tij Telegram.

“Regjimi i armëpushimit është nga ora 09:00 deri në 21:00 me orën e Kievit. Ukraina i përmbahet atij”, tha ai, shkruan CNN, përcjell rtv21.tv

Lunin shtoi se disa dhjetëra autobusë janë larguar tashmë nga Lokhvytsia, një qytet në jugperëndim të Sumy, për të marrë civilët dhe se 20 tonë ndihma humanitare, përfshirë ushqime dhe ilaçe, janë dërguar gjithashtu./21Media

Back to top button