Kozmonauti rus thyen rekord, kaloi mbi 878 ditë në hapësirë

Kozmonauti rus, Oleg Kononenko vendosi të dielën një rekord botëror për kohën totale të kaluar në hapësirë, duke tejkaluar bashkatdhetarin e tij Gennady Padalka i cili kaloi më shumë se 878 ditë në orbitë, tha korporata hapësinore e Rusisë.

Kononenko pritet të arrijë gjithsej 1000 ditë në hapësirë ​​më 5 qershor dhe deri në fund të shtatorit do të ketë 1110 ditë.

“Unë fluturoj në hapësirë ​​për të bërë gjënë time të preferuar, jo për të vendosur rekorde”, tha Kononenko për TASS në një intervistë nga Stacioni Ndërkombëtar i Hapësirës (ISS) ku ai po rrotullohet rreth 423 km nga Toka.

“Jam krenar për të gjitha arritjet e mia, por jam më shumë krenar që rekordin për kohëzgjatjen totale të qëndrimit njerëzor në hapësirë ​​e mban ende një kozmonaut rus”, shtoi ai.

59-vjeçari mori vendin e parë nga Padalka, i cili grumbulloi gjithsej 878 ditë, 11 orë, 29 minuta dhe 48 sekonda, tha Roscosmos.

Bashkimi Sovjetik e trembi Perëndimin në vitet e para të garës hapësinore duke qenë i pari që lëshoi ​​një satelit në orbitën e Tokës – Sputnik 1, në 1957 – dhe më pas kozmonauti sovjetik Yuri Gagarin u bë njeriu i parë që udhëtoi në hapësirë ​​në 1961.

Por pas rënies së Bashkimit Sovjetik në vitin 1991, programi hapësinor i Rusisë u përball me mungesa masive fondesh dhe korrupsion.

Zyrtarët nën presidentin Vladimir Putin janë zotuar në mënyrë të përsëritur se do ta kthejnë rënien e programeve hapësinore të Rusisë, megjithëse probleme serioze mbeten ende, sipas zyrtarëve dhe analistëve të hapësirës.

Kononenko tha se ai stërvitej rregullisht për të kundërshtuar efektet fizike të mungesës së peshës “tinzare”, por se ishte me kthimin në Tokë që kuptoi se sa shumë jetë kishte humbur.

“Unë nuk ndihem i privuar apo i izoluar”, tha ai.

“Vetëm me kthimin në shtëpi kuptohet se prej qindra ditësh në mungesën time fëmijët rriten pa baba. Askush nuk do të kthehet këtë herë tek unë”.

Ai tha se kozmonautët tani mund të përdorin video thirrje dhe mesazhe për të mbajtur kontakte me të afërmit, por përgatitja për çdo fluturim të ri hapësinor u bë më e vështirë për shkak të përparimeve teknologjike.

“Profesioni i një kozmonauti po bëhet më i ndërlikuar. Sistemet dhe eksperimentet po bëhen më të ndërlikuara. E përsëris, përgatitja nuk është bërë më e lehtë,” tha ai.

Kononenko ëndërroi të shkonte në hapësirë ​​si fëmijë dhe u regjistrua në një institut inxhinierik, përpara se t’i nënshtrohej trajnimit për kozmonautë. Fluturimi i tij i parë në hapësirë ​​ishte në vitin 2008.

Udhëtimi i tij aktual në ISS nisi vitin e kaluar me një Soyuz MS-24.

ISS është një nga projektet e pakta ndërkombëtare në të cilin Shtetet e Bashkuara dhe Rusia ende bashkëpunojnë ngushtë. Në dhjetor, Roscosmos tha se një program ndër-fluturimi me NASA-n në ISS ishte zgjatur deri në vitin 2025.

Marrëdhëniet në fusha të tjera midis dy vendeve janë prishur që nga pushtimi rus i Ukrainës gati dy vjet më parë, të cilit Uashingtoni iu përgjigj duke dërguar armë në Kiev dhe duke vendosur raunde të njëpasnjëshme sanksionesh ndaj Moskës./21Media

Back to top button