Të paktën 28 ​​të vrarë në një sulm në qytetin e pushtuar nga Rusia në Ukrainë

Të paktën 28 persona ​​janë vrarë në një sulm në një ndërtesë në qytetin Lysychansk në rajonin e pushtuar nga Rusia të Luhansk në Ukrainën lindore, tha të dielën kreu i rajonit i instaluar nga Moska.

Në një deklaratë në Telegram, kreu i Republikës Popullore të vetëshpallur të Luhanskut, Leonid Pasechnik tha se shërbimet e urgjencës kishin shpëtuar 10 persona nga nën rrënojat pas, siç tha ai, një sulm ukrainas ndodhi në një ndërtesë ku ishte një furrë buke.

Pasechnik tha se e diela është shpallur ditë zie në Republikën Popullore të Luhanskut për viktimat e sulmit.

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës nuk ka komentuar mbi incidentin.

Lysychansk u pushtua nga forcat ruse në korrik 2022, duke u bërë qyteti i fundit në rajonin kyç të Luhansk në Ukrainën lindore që ra.

Ukraina ka përshkallëzuar sulmet e saj ndaj Rusisë dhe territorit të kontrolluar nga Rusia, ndërsa ofensiva e saj tokësore ka ngecur.

Në fillim të kësaj jave, inteligjenca ushtarake e Ukrainës thotë se fundosi një anije luftarake ruse në brigjet e Krimesë, duke zbarkuar më të fundit në një seri goditjesh në flotën ruse të Detit të Zi .

Muajin e kaluar, Ministria ruse e Mbrojtjes tha se ndaloi dronët ukrainas të drejtuar drejt Moskës dhe Shën Petersburgut. Gjithashtu në janar, një depo nafte u dogj si rezultat i një sulmi me dron ukrainas në rajonin rus Bryansk, në kufi me Ukrainën, sipas autoriteteve.

Në dhjetor, Ukraina nisi një sulm në qytetin kufitar rus të Belgorod, duke vrarë të paktën 24 dhe plagosur 108 të tjerë. Rusia u përgjigj me sulme hakmarrëse në Kharkiv.

Ajo vjen ndërsa forcat ruse po punojnë shumë për të thyer mbrojtjen e Ukrainës në fushën e betejës. Një anëtar i ushtrisë ukrainase tha se ata janë në “modalitet të mbrojtjes së thellë”.

Trupat ruse po synojnë të avancojnë drejt Chasiv Yar, një qytet shumë i militarizuar në tokë më të lartë disa kilometra në perëndim të Bakhmut.

Më në jug, vëmendja ruse është përqendruar për muaj të tërë në qytetin e Avdiivka dhe fabrikën e tij masive të koksit, të cilat Rusia është përpjekur t’i rrethojë./21Media

Back to top button