Kremlini e sheh si kërcënim “anëtarësimin” e Finlandës në NATO 

Rusia do ta shihte pranimin e Finlandës në aleancën ushtarake të NATO-s si një kërcënim dhe masa nuk do të kontribuonte për më shumë siguri, tha të enjten zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.
“Siç kemi thënë shumë herë më parë, zgjerimi i NATO-s nuk e bën botën më të qëndrueshme dhe të sigurt”, u tha Peskov gazetarëve pasi politikanët kryesorë të Finlandës deklaruan mbështetjen e tyre për një aplikim për anëtarësim në NATO.
Peskov shtoi se reagimi i Rusisë do të varet nga zhvillimi i infrastrukturës ushtarake të NATO-s, transmeton rtv21.tv.
“Do të varet se çfarë do të sjellë ky proces zgjerimi, sa larg dhe sa afër kufijve tanë do të lëvizë infrastruktura ushtarake”, tha Peskov.
Ai shtoi se Rusia do të analizojë situatën me hyrjen e Finlandës në NATO dhe do të përpunojë masat e nevojshme për të garantuar sigurinë e saj./21Media

Back to top button