Kryeministri i Sllovakisë në gjendje të rëndë por stabile

Kryeministri i Sllovakisë po i afrohet vazhdimisht një “prognoze pozitive” pas një operacioni të mëtejshëm, thotë nënkryetari i vendit.

Robert Fico, 59 vjeç, u plagos rëndë pasi u qëllua me armë zjarri në qytetin e vogël Handlova të mërkurën.

Aktualisht ai ndodhet në gjendje të rëndë por stabile. Zyrtarët thanë se nuk kishte gjasa që ai të mund të kthehej në Bratislavë në ditët e ardhshme.

Ndërkohë në gjykatë ka mbërritur i akuzuari për tentativë vrasjeje.

Prokurorët po kërkojnë paraburgim për të akuzuarin.

Sulmuesi i dyshuar nuk është emëruar zyrtarisht, por raportet sllovake e kanë identifikuar gjerësisht atë si një 71-vjeçar nga qyteti Levice.

Zëvendëskryeministri Robert Kalinak tha të shtunën se procedurat e ndryshme mjekësore që iu nënshtrua Fico “kishin filluar të jepnin fryte” dhe se nuk kishte nevojë të merrte zyrtarisht detyrat e tij zyrtare.
Ai tha se “disa mrekulli” kishin ndodhur në spitalin ku po trajtohej kryeministri, falë përpjekjeve të stafit mjekësor.

“Nuk gjej fjalë mirënjohjeje për faktin që po i afrohemi në mënyrë të qëndrueshme asaj prognoze pozitive”, shtoi ai.

Megjithatë, Kalinak tha se gjendja e kryeministrit ishte ende “me të vërtetë e rëndë”.

“Sigurisht, nuk na lejon të bëjmë një transferim të tillë në të ardhmen e afërt – pra në fund të fundjavës”.

Fico u qëllua katër herë në stomak dhe në krah nga një distancë e afërt teksa përshëndeti mbështetësit dhe plagët e tij u tha se ishin të gjera dhe të komplikuara.

Ai mësohet se i është nënshtruar një numri operacionesh, duke përfshirë të fundit për heqjen e indeve të vdekura.

Sulmi e ka lënë Sllovakinë të tensionuar dhe thellësisht të polarizuar. Zëvendëskryeministri Robert Kalinak ka bërë thirrje që vendi të nisë një rrugë tolerance dhe ka akuzuar opozitën dhe median për nxitje të urrejtjes.

Fico u kthye në pushtet në Sllovaki pas zgjedhjeve shtatorin e kaluar, në krye të një koalicioni populist-nacionalist.

Klima politike në vend që atëherë është kthyer në veçanërisht armiqësore – megjithëse ndarjet datojnë të paktën në vitin 2018, kur u vra një gazetar që hetonte pretendimet për korrupsion të nivelit të lartë.

Fico u detyrua të jepte dorëheqjen atëherë, mes protestave.

Rizgjedhja e tij ishte një rikthim i madh i arritur në një platformë që përfshinte premtime për t’i dhënë fund ndihmës ushtarake për Kievin dhe për të vënë veton ndaj ambicieve të Ukrainës për NATO-n, si dhe biseda të tjera që të kujtojnë më shumë Moskën sesa Brukselin./21Media

Back to top button