Liga e Kombeve, Kroacia siguron play-offin

Kombëtarja e Kroacisë në futboll mposhti sonte Austrinë në Vjenë me rezultat 3:1 në ndeshjen e raundit të fundit të grupit A të Ligës së Kombeve.

Ky pozicion e çon Kroacinë në turneun final të katër skuadrave më të mira, 14 deri më 18 qershor 2023, ku do të garojnë edhe Holanda, ndërsa Hungaria dhe Italia, përkatësisht Portugalia dhe Spanja, po luftojnë për dy vendet e mbetura.

Në pjesën e parë të ndeshjes, Kroacia, për shkak të kombinimit të rezultatit në pjesën hapëse (1:1) dhe avantazhit të Danimarkës ndaj Francës (2:0), ra në vendin e dytë të renditjes, që do të thotë se nuk ka mundësi për t’u kualifikuar në turneun final.

Mirëpo, me golat e Marko Livaja (69) dhe Dejan Lovren (72), ata rifituan epërsinë në të cilën ishin, pasi shënoi Luka Modriq në hapje të ndeshjes (6).

Epërsia u anulua nga Christoph Baumgartner në minutën e nëntë, por pas tre minutave të shfrytëzuara në mënyrë të përkryer në mesin e pjesës së dytë dhe dy golave të Kroacisë, nuk pati asnjë rikthim për Austrinë.

Artikuj të ngjashëm

Back to top button