Zgjedhjet në Itali, exit poll: Shumica absolute për koalicionin e djathtë

Koalicioni i krahut të djathtë i kryesuar nga partia Vëllezërit e Italisë së Giorgia Meloni është në rrugën e duhur për të fituar shumicën absolute në zgjedhjet parlamentare të mbajtura sot në Itali, sipas sondazheve të para exit poll.

Një exit poll nga transmetuesi shtetëror RAI tregoi se blloku i partive konservatore, i cili përfshin gjithashtu Ligën e Matteo Salvinit dhe partinë Forza Italia të Silvio Berlusconit, fitoi midis 41 dhe 45 për qind të votave, të mjaftueshme për këto parti për të siguruar kontrollin e të dy dhomave të parlamentit.

Ligji zgjedhor italian favorizon grupet që arrijnë të bëjnë marrëveshje përpara votimit, duke u dhënë atyre një numër të madh mandatesh në krahasim me numrin e votave të tyre.

Si udhëheqëse e partisë më të madhe në koalicionin fitues, Meloni ka një shans për t’u bërë kryeministrja e parë femër e Italisë, por transferimi i pushtetit është tradicionalisht i ngadalshëm dhe mund të kalojnë javë përpara se të betohet një qeveri e re.

Artikuj të ngjashëm

Back to top button