Një nga konfliktet më të vjetra në botë, një mosmarrëveshje territoriale midis Armenisë dhe Azerbajxhanit, është rihapur me përplasjet më të rënda në vite.

Të paktën 23 njerëz u raportua se janë vrarë të dielën, ndërsa dy ish republikat Sovjetike luftuan mbi rajonin e Nago-Karabakut, transmeton rtv21.tv.

Rajoni është i njohur ndërkombëtarisht si pjesë e Azerbajxhanit, por i kontrolluar nga armenët etnikë.

Kur u shkëput në fillim të viteve 1990, dhjetëra mijëra njerëz vdiqën në luftime.

Presidenti i Azerbajxhanit, Ilham Aliyev tha të dielën se ishte i sigurt për të rimarrë kontrollin mbi rajonin.

Ligji ushtarak është shpallur në mes të dhunës në disa pjesë të Azerbajxhanit, si dhe në Armeni dhe Karabak.

Konflikti në Malet e Kaukazit ka mbetur i pazgjidhur për më shumë se tre dekada, me luftime periodike.

Përleshjet kufitare në korrik vranë të paktën 16 vetë, duke bërë që demonstrata më e madhe në vite në kryeqytetin Azerbajxhan të Baku, ku kishte thirrje për rimarrjen e rajonit.

Çdo ngritje e dhunës mund të shqetësojë tregjet pasi Kaukazi i Jugut është një korridor për tubacionet që transportojnë naftë dhe gaz natyror nga Deti Kaspik në tregjet botërore.

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan premtoi mbështetje për Azerbajxhanin, duke i kërkuar botës të qëndrojë me vendin në “betejën kundër pushtimit dhe mizorisë” së tij. Azerbajxhanasit janë një popull kryesisht turk me të cilin Turqia ka lidhje të ngushta.

Rusia, e parë tradicionalisht si një aleate e Armenisë, bëri thirrje për një armëpushim të menjëhershëm dhe bisedime për të stabilizuar situatën./21Media