Macron dhe Le Pen përballen ne debat televiziv

Dy kandidatët për presidencën franceze të mërkurën shkojnë në një debat televiziv të parë si kulmi i një fushate të gjatë dhe të hidhur

Qëllimi i Emmanuel Macron dhe rivales se tij të djathtë Marine Le Pen është për të fituar votat e një numri të madh të votuesve të pavendosur.

Derisa z. Macron është shumë më përpara Le Pen-it në sondazhe, udhëheqja e tij është ngushtuar dhe rreth 18% e votuesve janë të pavendosur.

Për herë të parë, asnjë kandidat nuk është nga partia kryesore franceze. Megjithëse babai i Marine Le Pen në vitin 2002 u kualifikua për balotazh si kreu i partisë së saj, Frontin Kombëtar (FN), fituesi i tij dhe fituesi i mundshëm, Jacques Chirac, nuk pranoi të merrte pjesë në një debat për shkak të pikëpamjeve ekstremiste të liderit të FN.

Ditëve të fundit të dy kandidatët kanë kufizuar fushatën e tyre në përgatitje për debatin, që do të mbahet të mërkurën prej orës 21 00 (19 00 GMT) I cili do të zgjas dy orë e njëzet minuta.

Artikuj të ngjashëm

Shikoni Gjithashtu
Close
Back to top button
close button