Malik Tillman do të përfaqësojë SHBA-në në nivel ndërkombëtar

Ylli i të rinjve të Bayern Munichut, Malik Tillman do të luajë për SHBA-të.
Sulmuesi 19-vjeçar, i cili ka lindur në Nuremberg, por kualifikohet për USMNT nëpërmjet babait të tij, më parë bëri dy paraqitje për ekipin U15 të këtij të fundit përpara se të dilte në radhët e të rinjve gjermanë.
Megjithatë, tani ai ka sinjalizuar një ndryshim, disa muaj përpara Kupës së Botës në Katar, dy vjet larg Gjermanisë që do të presë Euro 2024 dhe katër vjet larg nga Shtetet e Bashkuara që bashkë-organizojnë Kupën e Botës 2026.
Pavarësisht se ka luajtur pjesën më të madhe të karrierës së tij për Gjermaninë, Tillman ka zgjedhur të ndërrojë kombet tani.
“Na vjen keq për vendimin e Malik dhe na befasoi shumë. Ishim në shkëmbime intensive për sa i përket perspektivës së tij deri në kombëtaren e të rriturve”, ka thënë Kicker, trajneri i të rinjve Antonio Di Salvo./21Media

Back to top button