Mbi 11 mijë e 200 të vdekur nga tërmetet në Turqi e Siri

(Lajm i përditësuar)
Më shumë se 11 mijë e 200 njerëz kanë vdekur pas një tërmeti masiv që goditi Turqinë dhe Sirinë të hënën, raporton agjencia e lajmeve AFP.
Zyrtarët turq thonë se 8 mijë e 574 njerëz kanë vdekur në vend.
Është e vështirë të merren shifra nga Siria, por ne besohet se numri i vdekjeve të konfirmuara deri më tani është 2 mijë e 662.
Numri i të vdekurve nga tërmeti në Turqi dhe Siri shkon në mbi 9 mijë e 500
Numri i të vdekurve nga tërmeti shkatërrues që goditi Turqinë dhe Sirinë ka arritur në të paktën 9 mijë e 638, sipas autoriteteve.
Në Turqi , numri i të vdekurve është rritur në të paktën 7 mijë e 108, me 40 mijë e 910 të tjerë të raportuar të lënduar, sipas presidencës SAKOM për fatkeqësitë dhe menaxhimin e Turqisë.
Në Siri, të paktën 2 mijë e 530 njerëz janë raportuar të vdekur në zonat e kontrolluara nga qeveria dhe rajonet e kontrolluara nga rebelët.
Agjencitë e ndihmës dhe punonjësit e urgjencës thonë se numri i të vdekurve ka të ngjarë të rritet më tej me shumë njerëz ende të bllokuar nën rrënoja dhe kushtet e motit të ngrirë pengojnë përpjekjet e shpëtimit.
Numri i të vdekurve nga tërmeti vazhdon të rritet, shkon mbi 9,000
Numri i përgjithshëm i njerëzve që ka humbur jetën tani ka kaluar 9,000.
Numri i njerëzve të vdekur në Turqi është rritur në 6,957, sipas agjencisë së fatkeqësive të vendit.
Është e vështirë të verifikohet numri në Siri, por media shtetërore dhe një grup shpëtimi thonë se rreth 2500 njerëz kanë vdekur.
Numri i të vdekurve nga tërmeti shkon në 8,700 në Turqi dhe Siri
Numri i të vdekurve nga tërmeti shkatërrues që goditi Turqinë dhe Sirinë tani tani ka shkuar mbi 8 mijë e 764, sipas zyrtarëve.
Në Turqi, 349 vdekje të tjera u raportuan të mërkurën, duke e çuar totalin në 6,234, sipas zyrtarëve turq. Të paktën 34 mijë e 810 persona janë lënduar në Turqi, tha të martën nënpresidenti turk, Fuat Oktay.
Në Siri, 2 mijë e 530 viktima janë konfirmuar si në zonat e kontrolluara nga qeveria ashtu edhe në rajonet e kontrolluara nga rebelët. Gjithsej 4 mijë e 654 të lënduar janë raportuar në të gjithë Sirinë.
Agjencitë dhe punonjësit e shpëtimit kanë paralajmëruar se shifrat ka të ngjarë të rriten, veçanërisht në Siri, me shumë njerëz ende të bllokuar nën rrënoja./21Media

Back to top button