Mbi 50 civilë të vrarë teksa lufta për pushtet tronditi Sudanin

Një luftë për pushtet midis ushtrisë sudane dhe një force famëkeqe paraushtarake ka tronditur vendin, me më shumë se 50 civilë u raportuan të vdekur.

Banorët iu shmangën të shtënave në kryeqytet, Khartoum, ndërsa forcat rivale luftuan mbi pallatin presidencial, televizionin shtetëror dhe selinë e ushtrisë.

Njëzet e pesë persona, përfshirë 17 civilë, kanë vdekur në qytet, tha një organizatë e mjekëve.

Përplasjet shpërthyen pas tensioneve mbi një kalim të propozuar në sundimin civil.

Si ushtria ashtu edhe kundërshtarët e saj, Forcat e Mbështetjes së Shpejtë (RSF), pretenduan se kishin kontrollin e aeroportit dhe vendeve të tjera kyçe në Khartoum, ku luftimet vazhduan gjatë natës.

Artileri e rëndë u dëgjua në Omdurman, që ngjitet me Khartoum-in, dhe aty pranë Bahri në orët e para të mëngjesit të së dielës. Dëshmitarët okularë raportuan gjithashtu të shtëna me armë zjarri në qytetin Port Sudan të Detit të Kuq.

Ushtria tha se avionët po goditnin bazat e RSF-së dhe forcat ajrore të vendit u thanë njerëzve të qëndronin në shtëpitë e tyre të shtunën mbrëma, ndërsa kryente një vëzhgim të plotë ajror të aktivitetit paraushtarak.

Banorët e Khartoum-it i thanë BBC-së për panikun dhe frikën e tyre, me njërin që përshkruan plumbat që u qëlluan në shtëpinë ngjitur.

Të paktën 56 civilë janë vrarë në qytete dhe rajone anembanë vendit, tha një komitet i mjekëve sudanez, duke shtuar se dhjetëra personel ushtarak kishin vdekur, disa prej të cilëve ishin trajtuar në spitale.

Në total, të paktën 595 njerëz ishin plagosur, tha ai.

Tre punonjës për Programin Botëror të Ushqimit (WFP), një organ i OKB-së që ofron ndihmë ushqimore për komunitetet e cenueshme, u vranë pasi RSF dhe forcat e armatosura shkëmbyen zjarr në një bazë ushtarake në Kabkabiya, në perëndim të vendit.

Gjeneralët kanë drejtuar Sudanin që nga një grusht shteti në tetor të vitit 2021.

Luftimet zhvillohen midis njësive të ushtrisë besnike ndaj liderit de fakto, gjeneralit Abdel Fattah al-Burhan, dhe RSF-së, të komanduara nga nënkryetari i Sudanit, Mohamed Hamdan Dagalo, i njohur gjithashtu si Hemedti.

Hemedti tha se trupat e tij do të vazhdonin të luftonin derisa të kapeshin të gjitha bazat e ushtrisë.

Në përgjigje, forcat e armatosura të Sudanit përjashtuan negociatat “deri në shpërbërjen e RSF-së paraushtarake”./21Media

Back to top button