Merkel i dorëzon Britanisë dosjet sekrete për Putinin

Kancelarja gjermane, Angela Merkel i ka dorëzuar shërbimit të inteligjencës së Britanisë së Madhe dosjet e shërbimit sekret gjermane BND për presidentin rus Vladimir Putin.

Siç shkruan gazeta gjermane “Fokus”, janë dorëzuar edhe dosjet për analizën për gjendjen në Krime.

Merkel, sipas informacioneve të “Fokus”, është takuar të paktën dy herë me tre shefa të shërbimit sekret britanik për shkak të kërcënimeve terroriste në Gjermani dhe Evropë.

Takimet janë kritikuar ashpër nga ekspertët gjermanë për siguri.

Në takimin e fundit, sipas “Fokus”, janë dorëzuar dokumente të besueshme të Zyrës 6 në kabinetin e kancelares për shërbime të inteligjencës.

Kjo, sipas gazetës, është bërë pa dijeninë e autoriteteve qeveritare.

Në bisedimet e mëvonshme me kolegët gjermanë, informuesit britanikë kanë shfaqur çudinë se pse Merkel nuk ka informuar shërbimin e vet për takimet në Britaninë e Madhe.

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button