Miliarderi heq dorë nga shtetësia ruse

Sipërmarrësi miliarder Oleg Tinkov tha të hënën se po heq dorë nga shtetësia ruse për shkak të luftës së Kremlinit në Ukrainë.
“Kam marrë vendimin të largohem nga shtetësia ime ruse. Unë nuk mund dhe nuk do të lidhem me një vend fashist që filloi një luftë me fqinjin e tij paqësor dhe duke vrarë njerëz të pafajshëm çdo ditë”, tha Tinkov në një postim në Instagram.
Postimi që atëherë është hequr, por fotot e tij kanë qarkulluar në mediat sociale dhe janë raportuar nga media shtetërore ruse. Ai përfshinte një foto që tregonte një certifikatë të heqjes dorë nga shtetësia ruse, e datës 26 tetor.
Tinkov është themeluesi i grupit TSC, kompania mëmë e Tinkoff Bank. Kohët e fundit ai shiti 35% të aksioneve të tij në TSC një firme të kontrolluar nga miliarderi rus Vladimir Potanin, raportoi Reuters në prill, duke cituar kompaninë.
Tinkov ishte mes 65 individëve dhe subjekteve të sanksionuar nga Mbretëria e Bashkuar më 24 mars për “mbështetje të pushtimit të paligjshëm të Rusisë”.
Ai e ka dënuar vazhdimisht atë që ai e ka përshkruar si “luftën e çmendur” të Rusisë kundër Ukrainës./21Media

Back to top button