Mosnjohja e ndërsjellë Kosovë-Serbi, Abdixhiku: Politika e theqafjes s’përbën asnjë shpjegim patriotik

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës(LDK), Lumir Abdixhiu, sot ka deklaruar se dy vjet me Qeverinë Kurti, pozicioni ndërkombëtar i Kosovës duket i rënduar.
Abdixhiku ka potencuar se aleati kryesor i Kosovës, ShBA, ka theksuar se tani nuk është koha për njohje të ndërsjellë Kosovë-Serbi dhe ka shtuar se kjo ka ardhur si pasojë e papërgjegjësisë popullsite.
“Për politikë turmash jo që s’arriti të përfitojë nga kjo administratë, por pariparueshëm degradojë relacionet në qëndrime që tani dhe normalizojnë mosnjohjen. Dhe kështu, si në asgjë, në momentin më të mirë në dekada për Kosovën, e në momentin më të rëndë për Serbinë e aleatin e saj Rusinë – Qeveria e Kosovës bëri të pabëshmën, regresoj në fundament me partnerë strategjik duke i dhënë një dhuratë të papritshme kundërshtarit tonë historik”, ka shkruar ai në Facebook.
Sipas kreut të LDK-së, liderët shtetërorë i detyrohen popullit të Kosovës një shpjegim se si arritën – në dy vjet të tyre – deri te ky përfundim. “Sepse politika e tyre e theqafjes nuk përbën asnjë shpjegim patriotik”, ka shtuar Abdixhiku.

Back to top button