Moti ekstrem vazhdon në Turqi pas stuhive vdekjeprurëse

Autoritetet paralajmërojnë se Turqia do të kalojë një ditë tjetër me stuhi të forta, erëra të forta dhe reshje të mëdha të martën. Shërbimi Meteorologjik Shtetëror Turk (TSMS) lëshoi paralajmërime për 67 nga 81 provincat për kushte ekstreme të motit, nga reshjet e shiut deri tek erërat e forta dhe stuhitë.
Vendi u trondit nga një stuhi e fuqishme që goditi rajonet Marmara, Egje dhe Mesdhe në perëndim dhe jug, si dhe pjesë të rajonit të Detit të Zi të hënën.
Katër persona humbën jetën në Stamboll, një tjetër në Zonguldak dhe një në provincat e Kocaelit, kur u shembën mure, çati dhe copëza nga ndërtesat e dridhura nga rrëmbimet e forta të shiut që ranë mbi kalimtarët. Shumë të tjerë u lënduan, transmeton rtv21.tv.
Autoritetet i kërkuan publikut të jetë në gatishmëri kundër përmbytjeve të shpejta, goditjeve të rrufesë dhe ndërprerjeve në transport.
Parashikimi i motit parashikoi gjithashtu erëra të forta dhe stuhi, veçanërisht në rajonin e Marmaras, i cili u prek më shumë nga moti ekstrem i së hënës.
Stuhitë po bëhen më të zakonshme në Turqi. Ekspertët fajësojnë ndryshimet klimatike si fajtorin kryesor për ndryshimin e kushteve të motit. Vitin e kaluar, vendi regjistroi 984 fatkeqësi të lidhura me motin, ndikimi dhe gjatësia e të cilave ishin më të këqija se vitet e mëparshme./21Media

Back to top button