MSC pezullon transportin drejt Rusisë

Dy nga kompanitë më të mëdha në botë të transportit të kontejnerëve po ndalojnë rezervimet e ngarkesave drejt dhe nga Rusia.
“Meqenëse stabiliteti dhe siguria e operacioneve tona tashmë po ndikohen drejtpërdrejt dhe tërthorazi nga sanksionet, rezervimet e reja të Maersk për dhe nga Rusia do të pezullohen përkohësisht, me përjashtim të produkteve ushqimore, furnizimeve mjekësore dhe humanitare. Ne jemi thellësisht të shqetësuar nga mënyra se si kriza vazhdon të përshkallëzohet në Ukrainë”, tha gjigandi i anijeve Maersk.
Kompania e Transportit Mesdhetar (MSC) gjithashtu do të ndalojë të gjitha rezervimet e ngarkesave drejt dhe nga Rusia duke filluar nga sot, “duke mbuluar të gjitha zonat e aksesit duke përfshirë Balltikun, Detin e Zi dhe Rusinë e Largët”, tha kompania në një deklaratë.
MSC do të vazhdojë të pranojë dhe kontrollojë rezervimet për dërgimin e mallrave thelbësore si ushqimi, pajisjet mjekësore dhe mallrat humanitare./21Media

Back to top button