Musk shet 6.9 miliardë dollarë të aksioneve të Tesla-s: Më duhen paratë për Twitter

Shefi i Tesla-s, Elon Musk ka shitur 7.92 milionë aksione të tjera në prodhuesin e makinave elektrike, me vlerë rreth 6.88 miliardë dollarë (5.7 miliardë paund).
Shitjet u zhvilluan pas mbledhjes vjetore të aksionerëve të firmës javën e kaluar, tregojnë dosjet rregullatore.
Musk thotë se i duhen paratë në rast se detyrohet të blejë Twitter për 44 miliardë dollarë.
Multimiliarderi është aktualisht i përfshirë në një betejë ligjore me platformën e mediave sociale pasi tha muajin e kaluar se do të tërhiqej nga marrëveshja për ta blerë atë, përcjell portali rtv21.tv
Transaksionet e fundit janë kryer në datat 5, 8 dhe 9 gusht, sipas gjashtë dosjeve në Komisionin e Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim të SHBA-së.
Pasi lajmi për shitjen e aksioneve u bë publik, Musk iu përgjigj një postimi në Twitter nëse kishte mbaruar shitjen e aksioneve të Tesla-s me “po”, duke shtuar se i duheshin paratë në rast se detyrohej të blinte Twitter dhe nuk ishte në gjendje të siguronte disa nga financimi për marrëveshjen.
I pyetur nga një përdorues tjetër nëse do të blinte sërish aksione të Tesla-s nëse marrja në Twitter nuk ndodh, Musk gjithashtu u përgjigj “po”.
Në korrik, Musk tha se planifikonte të largohej nga oferta e tij për të blerë Twitter, duke bërë që kompania ta padiste atë.
Personi më i pasur në botë ka akuzuar kompaninë për fshehje të informacionit rreth llogarive të rreme.
Muajin e kaluar, një gjykatës amerikan vendosi që padia e Twitter kundër Musk duhet të shkojë në gjyq në tetor.
Twitter shpreson që gjykata të urdhërojë Musk të përfundojë blerjen me çmimin e rënë dakord prej 54.20 dollarë për aksion.
Musk ka kundërshtuar Twitterin, megjithëse detajet e asaj padie nuk janë bërë publike.
Gjithashtu në korrik, Twitter tha se midis prillit dhe qershorit kishte shpenzuar 33 milionë dollarë për marrëveshjen e propozuar.
Ai gjithashtu tha se numri i përdoruesve të tij mujor ditor ishte rritur në 237 milionë – por raportoi një humbje neto prej 270 milionë dollarësh, që ishte më e keqe se sa pritej.
Ndërkohë, Tesla zbuloi muajin e kaluar se kishte shkarkuar 75% të Bitcoin-it të saj, i cili kishte vlerë rreth 2 miliardë dollarë në fund të vitit 2021.
Kompania bëri bujë vitin e kaluar kur zbuloi një investim të madh në kriptomonedhën më të madhe në botë.
Tesla tha se bleu monedha tradicionale me të ardhurat prej 936 milionë dollarësh nga shitjet e saj në Bitcoin./21Media

Back to top button