NATO hedh poshtë pretendimin se trupat e huaj janë në kufirin bjellorus

 

Pretendimet e Presidentit bjellorus, Alexander Lukashenko se “fuqitë e huaja” po organizojnë plan të mbështetur nga jashtë për një “revolucion” në vendin e ish-Bashkimit Sovjetik janë të pabaza, thotë NATO.

I veshur me uniformë ushtarake, presidenti tha se ai i kishte vendosur forcat e tij të armatosura në “gatishmëri të lartë”, transmeton rtv21.tv.

Protestat vazhduan në rrugët e Minsk të shtunën pas zgjedhjeve të diskutueshme dy javë më parë.

Demonstruesit po kërkojnë që Lukashenko të largohet.

Udhëheqësi, i cili ka qeverisur Bjellorusinë për 26 vjet, pretendoi se blloku NATO po përpiqej të ndajë Bjellorusinë dhe të instalojë një president të ri në Minsk.

Ai tha që trupat në Poloni dhe Lituani po përgatiteshin vetë dhe se po lëviznin forcat e armatosura në kufirin perëndimor të vendit.

NATO e hodhi poshtë pretendimin, duke thënë se ajo nuk paraqet asnjë kërcënim për Bjellorusinë ose ndonjë vend tjetër dhe nuk ka ndërtim ushtarak në rajon. “Qëndrimi ynë është rreptësisht mbrojtës”, reagoi NATO.

NATO i kërkoi Bjellorusisë që të respektojë të drejtat themelore të njerëzve të vendit.

Lukashenko u rizgjodh president më 9 gusht, por votimi u konsiderua gjerësisht mashtrues. Protestat që kundërshtuan rezultatin u takuan me një sulm brutal që mori jetën e të paktën katër personave dhe demonstruesit thanë se ata janë torturuar në burgje dhe qendrat e paraburgimit./21Media

Back to top button