Nëse bëni dy ose më shumë dushe në ditë, mund të ndikojë në shëndetin tuaj riprodhues

 
Nëse jeni mësuar të hidheni në dush në çdo mëngjes, pastaj t’i bëni vetes një shpëlarje të shpejtë pas një stërvitje dhe të shijoni një dush të gjatë e të nxehtë para gjumit, mund të dëmtoni shëndetin tuaj më shumë sesa e mendoni.
Larja e flokëve dhe kalimi i tepërt i kohës në dush mund të dëmtojë lëkurën, flokët dhe madje të ndikojë në shëndetin tuaj riprodhues.

Bright Side tregon disa arsye pse bërja e dushit disa herë në ditë mund të mos ishte zgjidhja më e mirë.

1. Flokët tuaj mund të duken më të yndyrshëm
Flokët e sapo larë duken dhe ndihen shkëlqyeshëm, por larja e flokëve me shampo shumë shpesh mund t’i bëjë ato më të yndyrshme. Nëse e keni zakon të lani flokët çdo ditë, skalpi juaj merr mesazhin se duhet të prodhojë vazhdimisht më shumë vaj për të parandaluar tharjen e tepërt të lëkurës në kokë. Kjo, nga ana tjetër, do t’i bëjë flokët tuaj të yndyrshëm më shpejt.
Edhe pse të mos bësh dush rregullisht nuk tingëllon tërheqëse, larja shumë shpesh bën më shumë dëm sesa mirë. Xhel dushi, sapuni dhe uji i nxehtë largojnë bakteret e shëndetshme dhe vajrat esenciale nga lëkura juaj. Këto vajra ndihmojnë lëkurën tuaj të qëndrojë rinore dhe rrezatuese për më gjatë, madje disa dermatologë rekomandojnë të bëni dush 2-3 herë në javë për të parandaluar kruajtjen dhe tharjen e tepërt të lëkurës.
3. Mund të vëreni më shumë zbokth se zakonisht
Shumë shampo pretendojnë se i bëjnë flokët tuaj të duken me shkëlqim, voluminoz dhe pa zbokth, por përdorimi i tyre shumë shpesh funksionon anasjelltas. Larja e tepërt e flokëve shkakton kruarje dhe irritim të lëkurës së kokës. Kjo përfundimisht mund të çojë në zbokth, dhe në disa raste madje mund të shkaktojë humbjen e flokëve.
4. Lëkura juaj mund të bëhet më e ndjeshme
Të bësh një dush të gjatë dhe të nxehtë duket si një mënyrë e shëndetshme për të qëndruar të pastër dhe për të mbajtur larg mikrobet e këqija. Por ekspozimi i trupit tuaj ndaj disa papastërtive dhe baktereve forcon sistemin tuaj imunitar dhe e ndihmon atë të luftojë viruset në mënyrë më efektive. Dushi shumë shpesh shqetëson mikrobiomën e lëkurës suaj, duke e bërë atë të ndjehet e irrituar dhe të duket e plasaritur dhe e kuqërremtë.
5. Mund të jetë më e vështirë t’i krehësh flokët
Tharja e flokëve menjëherë pas dushit mund t’ju japë atë pamje të freskët jashtë sallonit, por duke e bërë një zakon të përditshëm nuk do t’i bëni mirë flokët tuaj. Larja e flokëve shumë shpesh i bën ato të thata, të brishtë dhe të prirur për t’u thyer. Kur flokët janë të dobët dhe çahen lehtësisht, është më e vështirë t’i krehësh dhe stilosh.
6. Mund të ndikojë në shëndetin tuaj riprodhues
Pjesët tuaja intime pastrohen natyrshëm me rrjedhje, dhe përdorimi i sapunëve dhe xhelëve të parfumuar për t’i larë ato mund të ndikojë në nivelet e tyre të shëndetshme të pH. Kjo, nga ana tjetër, mund të shkaktojë një çekuilibër bakterial , acarim dhe madje të ndikojë në shëndetin tuaj riprodhues. Është më mirë të zgjidhni pastrues të butë dhe pa aromë për të larë zonën përreth pjesëve tuaja intime./21Media

Back to top button