Nga shkëlqimi në falimentim, historia e Tyson që mbush sot 56 vjeç

3 min read

Michael Tyson u lind pikërisht më 30 qershor të vitit 1966. Ai është një ish-boksier profesionist amerikan i cili konkurroi nga 1985 deri në 2005 dhe mban rekordin si boksieri më i ri që fitoi titullin në kategorinë për peshën e rëndë në 20 vjet, 4 muaj e 22 ditë.

Tyson fitoi 19 ndeshjet e para profesionale me nokaut, 12 prej tyre në raundin e parë. Ai fitoi titullin WBC në vitin 1986 pasi mbylli Trevor Berbick në dy raunde, dhe shtoi titujt WBA dhe IBF pasi mposhti James Smith dhe Tony Tucker në 1987.

Kjo e bëri Tyson boksierin e parë të rëndë për të mbajtur në të njëjtën kohë titujt WBA, WBC dhe IBF, dhe i vetmi peshë e rëndë që t’i bashkojë ata me sukses.

Tyson u bë kampion i linjës në vitin 1988 kur hoqi Michael Spinks në 91 sekonda të raundit të parë. Ai mbrojti me sukses titujt e tij nëntë herë, duke përfshirë fitoret mbi Larry Holmes dhe Frank Bruno. Në vitin 1990, Tyson humbi titujt për të nënshtruar Buster Douglas, i cili e rrëzoi në raundin e dhjetë.

Përpjekja për të rifituar titujt, Tyson e mposhti Donovan Ruddock dy herë më 1991, por u tërhoq nga një luftë me kampionin e atëhershëm të padiskutueshëm të peshës së rëndë, Evander Holyfield, i cili kishte mposhtur Douglas më vonë në 1990 për shkak të një dëmtimi në bark.

Në vitin 1992, Tyson u dënua për përdhunim dhe u dënua me gjashtë vjet burg, por u lirua me kusht pasi shërbeu tre vjet. Pas lirimit të tij në vitin 1995, ai u angazhua në një seri luftërash rimëkëmbjesh. Ai fitoi titullin WBC dhe WBA në vitin 1996, pasi mposhti Frank Bruno dhe Bruce Seldon me nokaut.

Me humbjen e Bruno, Tyson u bashkua me Floyd Patterson, Muhammad Ali, Tim Witherspoon, Evander Holyfield, George Foreman si burrat e vetëm në historinë e boksit për të rifituar një kampionat të rëndë pas humbjes.

Pasi u hoq nga titulli i WBC në të njëjtin vit, Tyson humbi titullin WBA të Evander Holyfield me një ndërprerje të njëmbëdhjetë raundi. Rimarrja e tyre në 1997 përfundoi kur Tyson u diskualifikua për të kafshuar veshët e Holyfield.

Në vitin 2002, Tyson luftoi për titullin e peshës së rëndë botërore përsëri në moshën 35-vjeç, duke humbur me anë të nokautit Lennox Lewis.

Tyson u tërhoq nga boksi profesional në vitin 2006, pasi u eliminua në ndeshjet e njëpasnjëshme kundër Danny Williams dhe Kevin McBride.

Tyson shpalli falimentimin në 2003, pavarësisht se kishte marrë mbi 30 milionë dollarë për disa nga luftimet e tij dhe 300 milionë dollarë gjatë karrierës së tij. Në atë kohë u raportua se kishte rreth 23 milionë dollarë borxhe.

Në një intervistë në qershor 2022 për “The Pivot Podcast”, Tyson ka folur për kohën sa ishte në burg.

“Tri vjetët më të mira të jetës sime i kam kaluar në burg. Unë kisha paqe. Ato para nuk do të thotë asgjë nëse nuk keni paqen tuaj, stabilitetin dhe ekuilibrin tuaj. Ju keni nevojë për mendjen tuaj për të diktuar çdo pjesë të jetës. Kam pasur ushqim të mirë, të gjithë kanë qenë të mirë me mua, më kanë trajtuar mirë. Vrapoja nëpër oborr 8 ose 9 milje dhe mbrëmjeve kërceja për katër orë, në qeli. Të gjithë më trajtonin mirë në burg, kishin frikë nga unë, por unë kam qenë gjithmonë njeri i mirë”, ka thënë ndër tjera Tyson.