Ngjarjet e fundit nga lufta Rusi-Ukrainë

Këto janë ngjarjet e fundit nga lufta Rusi-Ukrainë.
Guvernatori i qytetit rus të Belgorod ka akuzuar helikopterët ushtarakë ukrainas se kanë sulmuar një depo nafte në qytet. Ukraina nuk ka marrë përgjegjësi për sulmin.
Një kolonë autobusësh do të mbërrijë sot në qytetin jugor të rrethuar të Mariupolit për të evakuuar civilët dhe për të ofruar ndihma humanitare.
Kryqi i Kuq thotë se automjetet e tij të ndihmës janë vonuar në qytetin e Zaporizhzhia.
Sot filluan rregulla të reja të sjella nga Rusia duke detyruar blerësit e huaj të gazit rus për të përdorur rubla dhe duke hapur llogari të veçanta bankare.
Në përditësimin e saj të përditshëm të inteligjencës, Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar ka thënë se forcat ukrainase kanë rimarrë fshatrat në jug të Chernihiv.
Ministria e Mbrojtjes shtoi se Ukraina ka vazhduar të bëjë kundërsulme të suksesshme por të kufizuara në lindje dhe veri-lindje të Kievit./21Media

Back to top button