Një i vdekur dhe disa të lënduar pasi treni doli nga shinat në Vjenë

1 min read

Të paktën një person ka humbur jetën dhe disa të tjerë janë lënduar pasi dy vagona treni dolën nga shinat dhe u përmbysën në Vjenë të Austrisë.

Autoritetet thanë se aksidenti ndodhi dje rreth orës 18:00 në rrethin e Mödling, në jug të kryeqytetit austriak, transmeton rtv21.tv.

Zëdhënësja Sonja Kellner nga Kryqi i Kuq i Austrisë, aksidenti mori jetën e një personi. Tre persona u lënduan rëndë, nëntë të tjerë më lehtë.

Drejtuesi i trenit dhe 56 pasagjerë ishin në bordin e trenit, i cili po udhëtonte nga Deutschkreutz për në Stacionin Qendror të Vjenës.

Një kontingjent i madh i punonjësve të shpëtimit shkuan në venin e ngjarjes. Sipas Gutlederer, përveç ndihmësve nga Kryqi i Kuq dhe Shoqata Samaritan, u dërguan edhe katër helikopterë të mjekëve të urgjencës nga ÖAMTC ./21Media