Një i vdekur pasi erërat e forta shemben e skenën në koncert

Një burrë vdiq dhe të paktën 40 të tjerë u plagosën kur erërat e forta shkaktuan shembjen e pjesëve të një skene në një festival në Spanjë të shtunën.
Pamjet treguan disa pjesëmarrës të festivalit duke vrapuar në panik, ndërsa të tjerë shihen duke vazhduar të festojnë në ngjarjen në Cullera, në jug të Valencias.
Festivali popullor Medusa i muzikës elektronike u pezullua.
I vdekuri ishte rreth të 20-ave, thonë mediat lokale. Tre nga të plagosurit pësuan trauma të rënda.
Dëshmitarët okularë folën për një stuhi rëre të papritur që goditi vendin.
Në një deklaratë në Facebook, organizatorët thanë se ishin “të pikëlluar për atë që ndodhi këtë mëngjes”.
Ata thanë se “erërat e forta ” rreth orës 04:00 me orën lokale (02:00 GMT) kishin shkaktuar dëme në infrastrukturën në vendin e ngjarjes dhe u mor menjëherë një vendim për të liruar zonën./21Media

Back to top button