Një i vdekur përshkallëzojnë protestat për ligjin e shtetësisë

Nga protestat në Indi

Një burrë u vra në përleshje me policinë në verilindje të Indisë të enjten, në protestën e dhunshme për një ligj të ri federal që do të ua lehtësonte pakicave jo-muslimane ta marrin shtetësinë indiane.

Qeveria nacionaliste hinduiste e kryeministrit Narendra Modi ka thënë se projekt-ligji për ndryshimin e shtetësisë, i miratuar nga parlamenti të mërkurën, ka për qëllim mbrojtjen e pakicave nga Bangladeshi, Pakistani dhe Afganistani.

Por mijëra protestues në shtetin Assam, i cili ndan një kufi me Bangladeshin, thonë se masa do të hapte rajonin për një përmbytje të migrantëve të huaj. Të tjerë thanë se problemi më i madh me ligjin e ri, ai u minua nga mbrojtja e myslimanëve nga India, përcjell portali rtv21.tv

Policia në qytetin kryesor të Guëahati të Asamit gjuajti plumba dhe gaz lotsjellës kundër grupeve të protestuesve.

Ramen Talukdar, mbikëqyrës i Spitalit të Kolegjit Mjekësor Gauhati, tha se një person ishte vrarë nga një armë zjarri dhe katër të tjerë plagë plumbash.

Në Chabua, një qytet që kufizon një bazë indiane të forcave ajrore, protestuesit kishin shkatërruar pronën e qeverisë, duke përfshirë një zyrë postare, tha një zyrtar lokal i policisë.

Një turmë gjithashtu kishte ndezur shtëpinë e ligjvënësit lokal Binod Hazarika, nga Partia e Modarit Bharatiya Janata (BJP).

Ligji për ndryshimin e shtetësisë u jep kombësi indiane Budistëve, të Krishterëve, Hindusëve, Jains, Parsis dhe Siks që ikën nga Afganistani, Bangladeshi dhe Pakistani përpara vitit 2015.

Protestuesit vandalizuan katër stacione hekurudhore në Assam dhe u përpoqën t’i vunë zjarrin atyre, tha një zëdhënës hekurudhor. Shërbimet e trenit u ndërprenë, duke u larguar nga një numër i madh udhëtarësh. IndiGo tha se kishte anuluar fluturimet për shkak të trazirave./21Media

 

Back to top button