Novak Gjokoviç nis luftën ligjore në orët e vona të natës

2 min read

Avokatët e Novak Gjokoviçit janë paraqitur natën vonë para një gjykatësi federal duke kërkuar një urdhër për të parandaluar deportimin ose ndalimin e yllit të tenisit.

Seanca paraprake e udhëzimeve filloi në Gjykatën Federale në orën 20:45 të premten tre orë pasi Ministri i Emigracionit Alex Hawke përdori kompetencat e tij diskrecionale për të anuluar vizën e Gjokoviçit. Procedurat u transmetuan në kanalin e gjykatës në YouTube.

Ndërsa ekspertët ligjorë kanë ngritur dyshime se serbi i pavaksinuar do të jetë në gjendje të luajë në Australian Open, avokatët e tij do të inkurajohen nga fakti që gjyqtari Anthony Kelly është sërish i ulur në këtë çështje pasi vendosi në favor të Gjokoviç të hënën.

Kthesa e fundit në sagën dramatike mund të vazhdojë deri të dielën – vetëm një ditë para fillimit të Grand Slam, transmeton rtv21.tv.

Nick Wood SC i tha gjykatës se klienti i tij “po kërkon një urdhër për të ndaluar deportimin e tij dhe për ta nxjerrë nga paraburgimi” në mënyrë që numri 1 i botës të mund të konkurrojë në ndeshjen e tij të parë në raundin e parë të hënën mbrëma.

Ai shtoi se një kërkesë zyrtare për të qëndruar në vend do t’i dërgohet gjykatës sa më shpejt të jetë e mundur.

Pavarësisht urdhrit të Ministrit të Emigracionit, Gjokoviç nuk është arrestuar ende, por do të duhet të marrë pjesë në një intervistë të së shtunës në orën 8 të mëngjesit me zyrtarët kufitarë.

Anulimi do të thotë që Gjokoviç mund të ndalohet nga një vizë e re australiane për tre vjet, përveç në rrethana të caktuara.

Ekipi ligjor i 34-vjeçarit thuhet se u njoftua për anulimin e vizës së tij 13 minuta përpara mediave dhe shkoi drejtpërdrejt në diskutime me Qeverinë Federale./21Media