Numërohen 13.570 vota me kusht, prin Lëvizja Vetëvendosje

 

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) SOT ka bërë të ditur se në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve deri në orën 15:00 janë numëruar 13.570 vota me kusht dhe të personave me nevoja të veçanta, nga të cilat Vetëvendosje ka marrë 6.747 vota, duke rritur kështu epërsinë e votave si parti fituese e zgjedhjeve të 14 shkurtit.

Partia Demokratike e Kosovës është e dyta me 2.373 vota, Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) ka 1.473 vota dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) 1.301 vota.

Ndryshe, janë 31.500 vota me kusht dhe 2.800 vota të personave me nevoja të veçanta.

Sipas rezultateve preliminare të KQZ-së, Lëvizja Vetëvendosje ka fituar bindshëm në zgjedhjet e parakohshme parlamentare duke marrë rreth 48% të votave të përgjithshme.

Back to top button