Partitë e opozitës izraelite kanë arritur një marrëveshje për të formuar një qeveri të re që do t’i jepte fund mandatit 12-vjeçar të Benjamin Netanyahu si kryeministër.

Yair Lapid, udhëheqësi i partisë qendrore Yesh Atid, njoftoi se ishte formuar një koalicion me tetë fraksione, transmeton rtv21.tv.

Sipas një marrëveshje rotacioni, kreu i partisë së krahut të djathtë Yamina, Naftali Bennett, do të shërbente si kryeministër i pari para se t’i dorëzohej Lapid.

Duhet të ketë një votim parlamentar përpara se qeveria të betohet.

Në një deklaratë, Lapid tha se ai e kishte informuar Presidentin Reuven Rivlin për marrëveshjen, duke shtuar: “Unë premtoj se kjo qeveri do të punojë në shërbim të të gjithë qytetarëve izraelitë, atyre që e votuan atë dhe atyre që nuk e bënë atë.

Një imazh i kryer në mediat izraelite tregoi Lapid, Bennett dhe udhëheqësin e partisë islamike arabe Raam, Mansour Abbas, duke nënshkruar marrëveshjen, një marrëveshje që shumë e menduan të pamundur.

Kjo është hera e parë në dekada që një parti arabo-izraelite i bashkohet qeverisë. Partitë e tjera që përfaqësojnë arabo-izraelitët – të cilët përbëjnë 20% të popullsisë kanë thënë se ata do të kundërshtojnë një qeveri të udhëhequr nga Bennett, i cili kundërshton konceptin e një shteti palestinez, raporton agjencia e lajmeve AFP.

Nëse koalicioni nuk arrin të fitojë mbështetjen e një mazhorance në Knesset me 120 vende, ekziston rreziku që vendi të shkojë në zgjedhje për herë të pestë në dy vjet./21Media