Osmani: Kosova do të jetë sovrane dhe pavarur përgjithmonë

1 min read

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se Kosova do të jetë sovrane dhe pavarur përgjithmonë.

Ajo me anë të një shkrimi në Twitter ka deklaruar se 11 vjet më parë, Gjykata Ndërkombëtarë e Drejtësisë në Hagë vendosi që pavarësia jonë nuk shkel ligjet ndërkombëtar

“11 vjet më parë, GJND-ja e vendosi që pavarësia jonë nuk shkel ligjet ndërkombëtare. Republika e Kosovës është këtu për të qëndruar: sovrane, e pavarur, demokratike dhe paqedashëse. Është koha që vendet të cilat ende nuk e kanë bërë, ta njohin këtë realitet të pakthyeshëm. Do të mbetet përgjithmonë kështu”, ka shkruar Osmani./21Media