Shqipëria do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash të cilat do të sjellin mot të kthjellët, pa rrezikuar reshje. Edhe gjatë fundjavës moti do të jetë i kthjellët pa rrezikuar reshje dhe me temperatura të larta.

Sot temperaturat do të pësojnë një rritje të lehtë, ku do të variojnë: në zonat malore, nga 17 në 29 gradë Celsius, në zonat e ulëta nga 23 gradë në 37 gradë Celsius dhe në zonat bregdetare nga 25 në 38 gradë Celsius.

Era do të fryejë në drejtim Veriperëndimor ndërsa forca e valëzimit në det do të jetë 3 ballë.